W czwartkowym spotkaniu wezmą udział m.in. premierzy: Portugalii - Jose Socrates, Węgier - Ferenc Gyurcsany, Słowacji - Robert Fico, a być może również szef hiszpańskiego rządu Jose Luis Rodriguez Zapatero.
Dla Napieralskiego, który pod koniec maja został wybrany nowym przewodniczącym SLD, będzie to okazja do bliższego poznania innych przywódców lewicy z państw UE. Wcześniej, w takich spotkaniach uczestniczył były już lider Sojuszu - Wojciech Olejniczak.
Napieralski wielokrotnie podkreślał, że na polityku hiszpańskim - Zapatero, chciałby się wzorować jako lider SLD, a do tej pory nie miał okazji poznać go osobiście.
Liderzy partii socjaldemokratycznych UE mają przyjąć wspólną deklarację dotyczącą najistotniejszych obecnie problemów Unii, a także ustalić wspólną strategię dotyczącą rozpoczynającej się z początkiem lipca francuskiej prezydencji w UE.
W deklaracji mają zostać poruszone m.in. sprawy związane z kryzysem żywieniowym na świecie, regresją ekonomiczną, zmianami klimatycznymi oraz problemem emigracji.
Według Napieralskiego, liderzy lewicy mają omówić również kwestie związane z przygotowaniami do zaplanowanych na czerwiec 2006 roku wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Szef SLD ma ponadto rozmawiać z premierem Węgier Ferencem Gyurcsanym o współpracy w ramach Europy Środkowo-wschodniej oraz na temat Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Stolica Węgier - Budapeszt został przez ministrów nauki UE wybrany na siedzibę Rady Zarządzającej EIT.
O siedzibę z Budapesztem konkurował Wrocław. Napieralski będzie chciał m.in. z Gyurcsanym rozmawiać o tym, co Polska mogłaby otrzymać zamiast EIT.
nd, pap