Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział dziennikarzom, że biskupi zdecydowali o wypracowaniu projektu, w którym zostaną określone warunki kadencyjności. Ewentualne wprowadzenie tej zmiany poprzedzą dyskusje z księżmi, radami kapłańskimi w diecezjach oraz biskupami pomocniczymi. Ostateczną decyzję podejmie zebranie plenarne KEP. Później dekret zostanie przesłany do Stolicy Apostolskiej, dopiero później mógłby wejść w życie.
"Trzeba tylko dyskusji, rozwagi i namysłu, ile taka kadencja miałaby obejmować lat (...), czy kadencja ma być przedłużana, i ile razy" - zaznaczył ks. Kloch. Podkreślił, że przy ewentualnym wprowadzeniu zmian ważny jest "aspekt duszpasterski" kadencyjności.
Biskupi zwracali uwagę, że zbyt częste zmiany nie są dobre. Mówili, że kadencyjność nie będzie panaceum na wszystkie problemy w poszczególnych diecezjach. Ta zmiana nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ale ma być wprowadzona dla dobra wspólnot parafialnych - mówił. "Jednym z oczekiwanych dóbr jest pewne nowe myślenie u księży proboszczów" - powiedział rzecznik Episkopatu.
"Był też taki głos w dyskusji, że raczej sił nam nie przybywa, choć przybywa lat, zatem kadencyjność dałaby również szanse tym proboszczom, którzy pracują w bardzo dużych ośrodkach miejskich, mogliby po zakończeniu kadencji przejść do mniejszej parafii i podołać zadaniom proboszcza" - powiedział rzecznik Episkopatu.
Ks. Kloch przypomniał, że upoważnienie biskupów diecezjalnych do mianowania proboszczów na czas określony było już dyskutowane podczas II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999) i nie zostało sfinalizowane.
Poza kadencyjnością proboszczów podczas obrad Rady Stałej biskupi omawiają też sytuację rodziny i organizację przypadającej w przyszłym roku tysięcznej rocznicy śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Po przyjęciu sakry biskupiej w 1004 roku prowadził on misje na Węgrzech i na Rusi. Korzystając z poparcia króla Bolesława Chrobrego, w 1009 r. udał się z misją do plemion pruskich. Zginął razem z 18 towarzyszami w okolicach Pojezierza Suwalskiego.
"Święty głosił Ewangelię na północnych terenach dzisiejszej Polski, gdy chrześcijaństwo nie było jeszcze podzielone i dlatego biskupi zastanowią się nad możliwościami ekumenicznego świętowania millennium w Łomży i Giżycku w czerwcu 2009 roku" - zaznaczył ks. Kloch.
Podczas posiedzenia Rady Stałej biskupi omawiają też ostateczny kształt listu do wiernych z okazji 30-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i 50. rocznicy jego sakry biskupiej.
Komunikat po zebraniu Rady Stałej ma być opublikowany we wtorek. Jak zaznaczył Kloch, zebranie Rady Stałej i biskupów diecezjalnych ma na celu zarysowanie kwestii, które będą omawiane na najbliższym zebraniu plenarnym. Odbędzie się ono we wrześniu w Białymstoku. Według obecnie obowiązującego statutu, wiążące decyzje podejmuje bowiem cała Konferencja Episkopatu.
Zebranie Rady Stałej poszerzonej o biskupów diecezjalnych odbywa się tradycyjnie w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. We wtorek na Jasnej Górze biskupi wezmą udział we mszy św. pontyfikalnej, której głównym celebransem będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Józef Glemp. Będzie to także dzień głównych uroczystości obchodów 700-lecia zatwierdzenia przez Rzym reguły zakonnej paulinów.pap, em
pap, em