Zaangażowanie w działalność wspólnot modlitewnych zmalało o 12 punktów procentowych, z 69 proc. w roku 2005 do 57 proc. w 2008. O 11 punktów procentowych zmniejszyła się też aktywność zespołów charytatywnych (z 34 proc. do 23 proc.) oraz poradni rodzinnych o 7 punktów procentowych (z 32 proc. do 25 proc.).
Według CBOS, spadek aktywności odnotowały też: koła Akcji Katolickiej o 4 punkty procentowe (z 24 proc. do 20 proc.), a także rad ekonomicznych, również o 4 punkty procentowe (z 14 proc. do 10 proc.)
Z badań CBOS wynika, że na niezmienionym poziomie utrzymały się jedynie wskazania dotyczące zaangażowania w życie parafii rad duszpasterskich (50 proc.).
W ocenie CBOS, w porównaniu z rokiem 2005 znacznie mniej badanych stwierdza, że w ich parafii organizuje się opiekę nad dziećmi. O 16 punktów procentowych (z 44 do 28 proc.) spadło zaangażowanie parafii w tym zakresie i o 12 punktów procentowych (z 20 proc. do 8 proc.). W organizowaniu zajęć dla młodzieży odnotowano spadek o 8 pkt. proc. (z 53 do 45 proc.)
Z badań CBOS wynika, że badani mający większe poczucie przynależności do lokalnej parafii stykają się z działalnością mikrostruktur znacznie częściej niż nieodczuwający z nią związku. Wspólnoty modlitewne zauważa dwie trzecie respondentów identyfikujących się z parafią (66 proc.), a rady duszpasterskie - trzy piąte (60 proc.). Ponad jedna czwarta potwierdza też funkcjonowanie parafialnych poradni rodzinnych (29 proc.) oraz zespołów charytatywnych (27 proc.).
Dwie piąte badanych (41 proc.) twierdzi, że w ich lokalnej parafii informuje się parafian zarówno o dochodach, jak i o wydatkach, a 12 proc. przyznaje, że ogłasza się tylko informacje o wydatkach. Niemal co drugi respondent (47 proc.) nie odnotowuje w swej parafii żadnych oficjalnych sprawozdań o finansach (ani o dochodach, ani o wydatkach).
Jak wynika z badań CBOS, ważnym polem działań lokalnej parafii jest także gazetka parafialna - o jej istnieniu wspomina niemal co drugi badany (48 proc.). Kolejnym priorytetem są parafialne wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży (45 proc.). W ofercie parafialnej dosyć często pojawiają się rozmaite imprezy dla młodzieży (36 proc.), a ponadto imprezy kulturalne (34 proc.) oraz sportowe i turystyczne (27 proc.).
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 1-4 sierpnia tego roku na liczącej 1076 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
pap, keb