Prof. Siwik wyjaśnił, że w uzasadnieniu wniosku o odwołanie kuratora z 9 bm, minister sportu powołał się na porozumienie zawarte pomiędzy kuratorem, Zarządem PZPN i Ministerstwem Sportu i Turystyki, na mocy którego zadania kuratora przejmuje Niezależna Komisja Wyborcza.
Przewodniczący Trybunału przypomniał jednocześnie, że wniosek ministra dotyczył wyłącznie uchylenia decyzji o ustanowieniu kuratora tymczasowego. Nie został natomiast wycofany główny wniosek, dotyczący formalnego zawieszenia władz PZPN. Tak jak wcześniej zaplanowano, Trybunał w sprawie zawieszenia władz PZPN zbierze się 21 października.
"Może oczywiście dojść do sytuacji, że arbitrzy dojdą do wniosku, że kurator w PZPN jest potrzebny i wtedy zostanie on wyznaczony ponownie" - zaznaczył Siwik.
Trybunał obradował w trybie niejawnym, w tym samym składzie, który podjął decyzję o ustanowieniu kuratora. Przewodniczący Siwik powiedział, że na jego prośbę arbitrzy spotkali się już w piątek, aby umożliwić rozpoczęcie prac Niezależnej Komisji Wyborczej, która zebrała się w tym dniu w Zurychu.
Generalnie rozpatrując wnioski ministra sportu Trybunał nie opiera się na zapisach prawa o stowarzyszeniach lecz na przepisach Ustawy o sporcie kwalifikowanym, które regulują kwestie nadzoru nad stowarzyszeniami kultury fizycznej - wyjaśnił prof. Siwik.
Wycofanie ze związku ustanowionego 29 września kuratora było jednym z głównych elementów kompromisu między polskim rządem a Międzynarodową Federacją Piłkarską (FIFA) w sporze wokół PZPN. Minister Mirosław Drzewiecki, zgodnie z zapowiedziami, złożył wniosek o uchylenie decyzji o wprowadzeniu tymczasowego kuratora po tym, jak PZPN uznał w środę kompetencje Niezależnej Komisji Wyborczej i zobowiązał się do usunięcia uchybień prawnych w statucie i regulaminach związku.
Były już kurator PZPN Robert Zawłocki powiedział PAP, że w obliczu uznania przez związek zarzutów naruszenia prawa i zobowiązania do ich usunięcia, działanie kuratora stało się zbędne.
"Zgodnie z decyzją Trybunału Arbitrażowego kończę pracę kuratora. Stała się ona zbędna, gdyż zarząd PZPN uznał zarzuty naruszenia prawa i zobowiązał się do przywrócenia stanu z prawem zgodnego. Nad tym procesem czuwać będzie Niezależna Komisja Wyborcza" - dodał Zawłocki, który będzie jednym z doradców Komisji kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Podkreślił raz jeszcze, że były prawne przesłanki do wprowadzenia do PZPN kuratora.
Niezależna Komisja Wyborcza zebrała się w piątek, 10 października w siedzibie FIFA w Zurychu. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber, a w składzie NKW są również reprezentujący ministra sportu Adam Giersz, Jerome Champagne (FIFA) i David Taylor (UEFA). Na prawach obserwatora w obradach uczestniczy prezes PZPN Michał Listkiewicz.
Komisja ma nadzorować przygotowania do Zjazdu Sprawozdawczo- Wyborczego. "W ocenie większości prawników możliwy termin wyboru prezesa PZPN to 30 października. Będzie to realne do zrealizowania, jeśli w najbliższym czasie uda się usunąć kilka przeszkód prawnych" - powiedział Giersz przed rozpoczęciem obrad Komisji.
ab, pap