Komisja etyki poselskiej zdecydowała, że 17 posłom PiS zwróci uwagę, a trzech upomni w związku z ich usprawiedliwieniami nieobecności na posiedzeniach Sejmu 13 czerwca i 11 lipca.
Usprawiedliwienia posłów PiS dotyczyły ich nieobecności podczas głosowań na posiedzeniach Sejmu, w trakcie dwóch głośnych bojkotów posiedzeń Sejmu przez klub PiS.
"Uważam, że moja nieobecność na posiedzeniu Sejmu była w pełni usprawiedliwiona. W tej sytuacji decyzję komisji etyki poselskiej o upomnieniu mnie, która została podjęta decyzją większości koalicji rządowej, traktuje jako polityczną i nieuzasadnioną" - powiedział Ziobro.
Swoją nieobecność poseł PiS tłumaczył tym, że opuścił salę sejmową w proteście wobec - jego zdaniem - niedopuszczalnych zachowań marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
"Domagałem się w ten sposób umożliwienia mi oraz koleżankom i kolegom posłom wykonywania naszych praw" - podkreślił Ziobro.
W jego ocenie, niezależnie kto i z jakiej partii politycznej będzie kiedykolwiek marszałkiem Sejmu, zawsze musi liczyć się z protestem posłów, jeśli uporczywie będzie naruszał obyczaj i regulamin Sejmu.
"Marszałek Sejmu powinien stać ponad podziałami politycznymi i równo traktować wszystkich posłów. Niestety marszałek Komorowski wielokrotnie łamał obyczaje i regulamin Sejmu, oraz dyskryminował posłów opozycji" - powiedział Ziobro.
Jego zdaniem, zachowaniem Komorowskiego, który sprowokował całą sytuację, komisja etyki poselskiej "nie zamierza się rzetelnie zająć, co wyraża jej brak bezstronności i upolitycznienie".
Ziobro przypomniał, że poszanowanie praw mniejszości parlamentarnej oraz obyczaju sejmowego stanowi istotę parlamentaryzmu i "każdy odpowiedzialny poseł powinien stanąć w jego obronie". "Ja to uczyniłem i dziś za to jestem karany" - podkreślił Ziobro.
Prezydium Sejmu skierowało do komisji sprawy 27 posłów. Usprawiedliwienia sześciu z nich komisja uznała za zgodne z prawdą, a jeden poseł nie stawił się na posiedzeniu.
Upomnienia oprócz Zbigniewa Ziobro otrzymają także Przemysław Gosiewski i Nelly Rokita. Wśród posłów, którym komisja zwróci uwagę są: Ludwik Dorn, Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński, Zbigniew Wassermann, Paweł Kowal.
Według regulaminu Sejmu, za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez posła udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji uważa się m.in. chorobę albo konieczność opieki nad chorym, wyjazdy zagraniczne lub krajowe z polecenia Sejmu, urlop udzielony posłowi przez marszałka oraz inne ważne, niemożliwe do przewidzenia lub nieuchronne przeszkody.
Również zgodnie z regulaminem Sejmu, komisja etyki może zwrócić posłowi uwagę, udzielić mu upomnienia lub nagany.
ND, PAP