W sondażu CBOS, 42 proc. badanych deklaruje, że jest zwolennikami rządu. Jest to o 1 pkt proc. więcej niż w październiku.
23 proc. badanych (o 1 pkt proc mniej niż w październiku) określa się jako przeciwnicy rządu; 29 proc. jest obojętnych wobec rządu Donalda Tuska (spadek o 2 pkt proc.).
Największy odsetek zdeklarowanych przeciwników rządu znajduje się wśród osób biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (45 proc.), a także w grupie respondentów powyżej 65. roku życia (33 proc.).
Niechęć do rządu wiąże się także z zamieszkiwaniem na wsi (30 proc.), pracą w prywatnym gospodarstwie rolnym (34 proc.), niższymi dochodami i niezadowoleniem z własnej sytuacji materialnej (po 29 proc.). Nieco bardziej niechętni rządowi są zwolennicy prawicy (30 proc.) niż lewicy (26 proc.).
W grupach społeczno-zawodowych stosunkowo najwięcej przeciwników rządu Donalda Tuska jest wśród emerytów (33 proc.), rencistów i osób bezrobotnych (po 30 proc.).
Do zwolenników rządu należą osoby z wyższym wykształceniem (60 proc.), co w strukturze społeczno-zawodowej przekłada się na przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji (57 proc.) oraz pracowników umysłowych niższego szczebla (56 proc.), a także aspirujących do wyższego wykształcenia uczniów i studentów (53 proc.).
Liczba zdeklarowanych zwolenników rządu jest tym większa im wyższe dochody w rodzinie na osobę (57 proc. w grupie o najwyższych dochodach), a także im lepsza jest ocena własnych warunków materialnych ( 55 proc. wśród najbardziej zadowolonych).
Więcej zwolenników rządu znajdujemy wśród mieszkańców większych miast (od 101 do 500 tys. mieszkańców - 52 proc.). Nieco większe poparcie dla rządu deklarują osoby o lewicowych (50 proc.) niż prawicowych (46 proc.) poglądach politycznych.
45 proc. badanych przez CBOS w listopadzie ocenia dobrze wyniki działalności rządu Donalda Tuska (spadek w porównaniu z październikiem o 2 pkt proc.). Osób źle oceniających rezultaty działań rządu było w listopadzie 40 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 15 proc. nie miało zdania na ten temat (w październiku 14 proc.).
CBOS zapytał w listopadzie Polaków o ocenę polityki gospodarczej rządu Donalda Tuska. Zdaniem 38 proc. badanych polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. W październiku taką opinię miało 42 proc. badanych.
46 proc. badanych w październiku miało zdanie przeciwne na temat polityki gospodarczej rządu PO-PSL. W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca liczba ta wzrosła o 1 pkt proc.
Brak wyrobionego zdania na temat polityki gospodarczej obecnej ekipy rządowej deklarowało w listopadzie 16 proc. badanych (o 3 pkt proc. więcej niż październiku).
CBOS zrealizował badanie w dniach od 6 do 12 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1050 dorosłych osób.pap, em, ab