"Adwokat powiedział, żebym się nie wypowiadał" - podkreślił Czuma.
Pytany wprost, czy dymisji nie będzie minister odparł: "nie wiem". Dopytywany, czy sam zamierza ją złożyć powiedział "nie".
Czuma zapowiedział, że będzie kierował pozew m.in. przeciwko "Polityce". Tygodnik napisał, że w sądzie Cook Country w Illinois zapadło kilkanaście wyroków przeciwko Czumie, najwięcej z powództwa banków, którym Czuma miał nie spłacać zadłużenia z kart kredytowych.
Minister zamierza również złożyć pozew przeciwko "Super Expressowi". Gazeta napisała w środę, że Czuma "nagminnie nie spłacał swoich długów".
"W amerykańskich sądach minister ma bardzo bogatą kartotekę i kilka wyroków! Zwrotu wierzytelności przed sądem domagały się zarówno osoby prywatne, jak i banki. Czuma był im winien co najmniej kilkadziesiąt tysięcy dolarów" - napisał dziennik.
Obecny minister sprawiedliwości od 1986 r. przebywał na emigracji w Chicago, gdzie m.in. pracował fizycznie, a potem założył z przyjaciółmi Radio Czuma.
Jak napisała "Polityka", dwa ostatnie oskarżenia Czumy dotyczą 2005 roku, gdy ubiegał się on o mandat posła z list PO. W maju 2005 r. oskarżenie przeciwko Czumie złożyła Colonial Credit Corporation. Korporacja oskarżyła Czumę, że naraził ją na straty w wysokości 7107 dol.; robił zakupy, korzystając z karty kredytowej, ale jednocześnie zawiesił spłatę należności, a wezwania do zapłaty pozostały bez odpowiedzi.
Zdaniem tygodnika, poszkodowani informują również sąd, że są trudności z wręczeniem pozwu, gdyż oskarżony nie przebywa już pod wskazanym adresem.
Jak pisze "Polityka", polonijny dziennikarz Andrzej Jarmakowski twierdzi, że informacje o ministerialnej nominacji Andrzeja Czumy dotarły już do firm windykacyjnych. Jego zdaniem, jedna z amerykańskich firm zamierza prowadzić windykację w Polsce. Według Jarmakowskiego chodzi o 7 tys. dol., które chce od Czumy odzyskać Chase Bank.ab, pap
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!