Projekt nowej ustawy medialnej opracowało ministerstwo kultury; od dłuższego czasu w sprawie projektu toczyły się rozmowy polityków PO, PSL i SLD.
Szmajdziński poinformował, że PO pozytywnie wypowiada się o propozycji Lewicy ws. finansowania zadań mediów publicznych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Dopytywany, czy jest porozumienie w tej sprawie powiedział: "ja odniosłem wrażenie, że tak".
"Jest aprobata dla naszej koncepcji finansowania mediów publicznych" - oświadczył polityk Lewicy.
Największe rozbieżności w rozmowach z Lewicą dotyczyły właśnie kwestii finansowania mediów publicznych.
Środki na licencję programową i misję publiczną mają być zapisane w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski pytany o tę propozycję powiedział, że jest ona "naprawdę niezła" i że warto o niej rozmawiać. Zaznaczył, że w ciągu kilku dni zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie.
Szmajdziński podkreślił, że budżet KRRiT jest kształtowany w sposób niezależny od ministra finansów. "W tym budżecie, w tej instytucji mogą być środki na misję realizowaną przez licencję programową" - zaznaczył.
Dodał jednak, że Sejm będzie decydował o wysokości tych środków (dokładnie aprobował to, co zaproponuje Rada). KRRiT będzie się musiała co roku rozliczyć ze sposobu wydatkowania tych środków.
Według Szmajdzińskiego, ugrupowania porozumiały się również w sprawie powołania i liczebności KRRiT. Lewica początkowo opowiadała się za rozszerzeniem składu obecnej pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 11 osób, jednak ostatecznie akceptację zyskała propozycję, by miała ona 7 członków.
Szmajdziński argumentował, że skoro Rada dostaje nowe zadania, uzasadnione jest powołanie jej w nowym powiększonym gronie (obecnie ma ona 5 członków). Podkreślił, że przerwanie w taki sposób kadencji obecnej Rady nie będzie skutkowało zakwestionowaniem ustawy medialnej przez Trybunał Konstytucyjny.
Według wicemarszałka, teraz PO musi jeszcze porozmawiać z autorami projektu oraz podjąć ostatnie uzgodnienia polityczne "w kilku kręgach decyzyjnych Platformy".
Szmajdziński nie chciał powiedzieć kiedy projekt trafi do laski marszałkowskiej. Jego zdaniem, jest w nim sporo wad legislacyjnych do usunięcia.
"Chcielibyśmy, żeby ten projekt nie był kontestowany, że są błędy legislacyjne, że są złe pojęcia, że czegoś nie zauważono, że coś pomięto" - podkreślił wicemarszałek.
Polityk jest zdania, że do końca tygodnia będzie ostateczny komunikat dotyczący projektu ustawy medialnej.
Dobrze poinformowany polityk Sojuszu powiedział PAP nieoficjalnie, że najwcześniej projekt trafi do laski marszałkowskiej w marcu.ab, pap
Roman Włos kandydatem na prezydenta RP – serwis pitbul.pl zaprasza!