Według Wilhelma jest możliwe, że na marginesie uroczystości Merkel i Tusk poruszą w rozmowie kwestie dwustronne, w tym kontrowersyjny temat przyszłej fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców i nominacji szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do rady tej fundacji.
Polska sprzeciwia się udziałowi Steinbach w tym gremium, a szefowa BdV zarzuciła władzom w Warszawie szantażowanie Niemiec. Rząd w Berlinie poinformował, że zamierza poczekać z decyzją o powołaniu fundacji na "odpowiedni moment" oraz chce polubownie rozwiązać tę kwestię.
Bankiet z okazji święta św. Macieja, nazywany przez organizatorów "najstarszą ucztą na świecie", odbywa się w Hamburgu od 1356 roku.
Według kancelarii hamburskiego senatu (rządu krajowego) w średniowieczu dzień św. Macieja (u protestantów 24 lub 25 lutego) uważany był za początek wiosny. Tego dnia zatrudniano nowych służących, przepowiadano pogodę, a także na nowo rozdzielano zadania w senacie oraz wybierano nowych burmistrzów z grona senatorów.
Niegdyś na uczty Macieja zapraszano wysłanników cesarza i Holandii. Obecnie zaprasza się dwóch gości honorowych: jednego niemieckiego i jednego z zagranicy oraz 400 osób, w tym konsulów rezydujących w Hamburgu. Zgodnie z tradycją, na stoły wystawiane są "srebrne skarby" ratusza: ozdoby stołów, puchary i misy.
Motto tegorocznej uczty brzmi: "Dynamiczny region Morza Bałtyckiego - 20 lat partnerstwa w Europie".
ab, pap