Egzamin można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 86 proc. zdających egzamin z angielskiego wybrało poziom podstawowy; 14 proc. - poziom rozszerzony.
Egzamin na poziomie podstawowym będzie trwał 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 190 minut. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).
Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - wybrało go około 80 proc. maturzystów, czyli 357 tys. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - zdawać go będzie 68 tys. maturzystów, czyli 15 proc. Język rosyjski chce zdawać 27 tys. osób, czyli 6 proc. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 3,4 tys. osób oraz 722 i 699).
Egzaminy z języków znalazły się także w grupie przedmiotów do wyboru. 162 maturzystów zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z łaciny i kultury antycznej, a 13 - z języka kaszubskiego.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 240 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 93 z ukraińskiego i 25 z litewskiego.
Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.
Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Egzaminem pisemnym z języka polskiego po raz ostatni we wtorek po południu rozpoczną się egzaminy dojrzałości przeprowadzane na starych zasadach. Z danych z kuratoriów oświaty wynika, że chęć przystąpienia do "starych matur" zadeklarowało kilkaset osób w całym kraju.
"Starzy maturzyści" to absolwenci szkół ponadpodstawowych dla dorosłych oraz osoby, które ukończyły szkoły, ale nie przystąpiły wcześniej do matury lub ją oblały. Osoby te uczyły się w wcześniej w ośmioletnich szkołach podstawowych (nie chodziły do gimnazjów).
ND, PAP