Uroczystego otwarcia wystawy dokonała hiszpańska para królewska Juan Carlos i Sofia. Publiczność będzie mogła oglądać wystawę w weneckim Palazzo Grassi od niedzieli do 16 lutego.
Na wystawie prezentowane są głównie obrazy, ale także rzeźby, ceramika oraz meble zaprojektowane przez Dalego. Eksponaty pochodzą z niemal wszystkich okresów jego twórczości, głównie jednak z etapu fascynacji surrealistycznych.
Wystawa w przyszłym roku powędruje z Wenecji do Filadelfii w USA, do Muzeum Sztuki.
Dali zasłynął surrealistycznymi obrazami, którym dorównywał swoją ekscentryczną osobowością.
Urodzony w maju 1904 roku w Figueras, już w wieku 10 lat odkrył impresjonistów i chciał malować tak jak oni. W 1922 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Tam też zaprzyjaźnił się z Lorcą i Luisem Bunuelem.
W 1927 roku wyjechał do Paryża, gdzie dołączył do surrealistów, choć nie uległ do końca ich wpływom. Tam też zakochał się w żonie francuskiego poety Paula Eluarda - Gali, która później została towarzyszką i muzą jego życia.
Wyrzucony z szeregów surrealistów, do "papieża" ruchu, Andre Bretona, skierował takie słowa: "Nie możecie wyrzucać mnie, ponieważ ja jestem surrealistą".
Z charakterystyczną dla siebie werwą deklarował: "Picasso jest malarzem, ja też; Picasso jest Hiszpanem - ja też; Picasso jest komunistą - ale nie ja".
Do 1948 roku przebywał w USA. Po powrocie do Hiszpanii zaczął tworzyć w duchu klasycznym, głównie dzieła religijne, jak np. "Madonna z Port Lligat".
Informacje o artyście i rocznicowych wydarzeniach można znaleźć na stronach fundacji Gala-Salvador Dali: www.salvador-dali.org oraz na stronach www.dali2004.org
ss, pap