Wiceprezes Fundacji Nagrody Nike - Marek Radziwon przypomniał, że jest ona nagrodą za książkę roku. "Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść" - dodał.
"Paw królowej" Doroty Masłowskiej (wyd. Lampa i Iskra Boża) to opowieść dziejąca się współcześnie w Warszawie. Masłowska wykreowała galerię pełnych humoru postaci. Jej poprzednia książka "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" znalazła się w finale Nike 2003.
Tomik "Ta chmura powraca" Piotr Matywieckiego (Wydawnictwo Literackie) to zbiór najnowszych wierszy poety, opublikowany w siedem lat po tomiku "Anioł z ognia i lodu".
"Wszystkie języki świata" Zbigniewa Mentzla (Znak) jest wielowarstwową powieścią, której akcja toczy się w Warszawie, 10 lat po upadku komunizmu.
Książka Eustachego Rylskiego "Warunek" (Świat Książki) opowiada historię ucieczki dwóch nienawidzących się żołnierzy armii napoleońskiej na tle wojennej zawieruchy roku 1812.
"Dwukropek" Wisławy Szymborskiej (Wydawnictwo a5) jest zbiorem wierszy polskiej noblistki, w których powtarza się motyw przemijania i refleksji dotyczącej śmierci. Szymborska dotarła do finału Nike 2003 dzięki tomikowi "Chwila".
"Wołoka" Mariusza Wilka (Wydawnictwo Literackie) to dziennik podróży przez Wyspy Sołowieckie, stanowiący próbę przełamania stereotypów o Rosji.
Powieść "Lubiewo" Michała Witkowskiego (Korporacja HA!art) opisuje w kontrowersyjny sposób środowisko homoseksualistów.
Książki ocenia 9-osobowe jury pod przewodnictwem Henryka Berezy, który pełnił tę funkcję także w zeszłym roku.
Nazwisko zwycięzcy tegorocznej jubileuszowej, 10. edycji Nike zostanie ogłoszone 1 października, podczas gali w Pałacu na Wodzie w Warszawie.
Laureat otrzyma statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz czek na 100 tys. zł. Fundatorem nagrody Nike są "Gazeta Wyborcza" oraz Fundacja Agory.