-
Krok po kroku do ochrony wilka i co z tego wynikło
W ostatnich dwudziestu latach obserwowany jest w Europie powrót wilków, które pojawiły się nawet w państwach, gdzie nie widziano ich od kilkuset lat. Proces ten może mieć związek ze zmianą polityki państwa wobec wilków w Polsce pod...
Kraj -
Piłkarz Arsenalu nałożył na siebie dodatkową presję. Akcję charytatywną powiązał z wynikami drużyny
Hector Bellerin obiecał, że za każde zwycięstwo Arsenalu z własnych środków opłaci zasadzenie trzech tysięcy drzew. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kibicowską tradycję drwienia z przeciwnika, uwielbienie mediów społecznościowych dla memów oraz...
Piłka nożnaSportŚwiat -
Ciepło odpadowe z lokalnego przemysłu może zastąpić elektrociepłownie węglowe
Odzyskane ciepło odpadowe z lokalnego przemysłu na południu Polski może konkurować z zakładami zasilanymi paliwami kopalnymi, zapewniając za pośrednictwem sieci ciepłowniczych niedrogie ogrzewanie lokalnych domów, czystsze powietrze i...
EnergetykaNauka -
Seat tworzy nową markę. Mó będzie produkować ekologiczne skutery i hulajnogi
16 czerwca w barcelońskim centrum Casa Seat hiszpański producent ogłosił powstanie nowej marki Seat Mó, skoncentrowanej na miejskiej mobilności – hulajnogach i skuterach.
MotoryzacjaFirmy i rynki -
W szczycie lockdownu spadły emisje CO2. Co to oznacza dla klimatu?
W szczycie lockdownu dzienna emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się w skali globalnej o 17 proc. (spadła do poziomu ostatnio obserwowanego w 2006 r.), a w Polsce – o 23 proc. Jest jednak mało prawdopodobne, aby wpływ COVID-19 na emisje...
NaukaKoronawirus na świecie -
Z tych produktów korzysta 2 miliardy ludzi. Do 2030 roku będą biodegradowalne
Unilever planuje uczynić wszystkie 70 tys. swoich produktów biodegradowalnymi w ciągu nadchodzącej dekady. Firma chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla do zera. I stać się absolutnym światowym liderem w walce z kryzysem klimatycznym.
GospodarkaFirmy i rynkiBranżeŚwiat -
Pierzga – superfoods prosto z ula
Doskonale zorganizowane pszczoły wiedzą, że aby przetrwać zimę należy zadbać o zapasy. Dlatego w ulu gromadzą nie tylko miód, ale także pierzgę. Zwana również chlebkiem pszczelim, dojrzewa w komórkach plastra, aby zapewnić owadom bogaty...
Artykuł sponsorowany -
Miód od... Rolls-Royce’a? Pszczoły nie zaprzestają produkcji
W sześciu ulach znajdujących się na terenie domu marki Rolls-Royce w Goodwood w hrabstwie West Sussex w Wielkiej Brytanii mieszka ok. ćwierć miliona angielskich pszczół miodnych. Nie zaprzestały produkcji.
MotoryzacjaŚwiatLight -
Książę Harry o ochronie przyrody dla przyszłych pokoleń. Ostrzega: Mamy dekadę, aby poprawić ten kurs
Książę Harry napisał list do członków swojej fundacji African Parks. Przyznał w nim, że bycie ojcem uczyniło go bardziej zdeterminowanym w działaniach na rzecz ochrony przyrody dla przyszłych pokoleń.
ŚwiatNauka -
Nie żyje Śmigły, młody sokół z Pałacu Kultury
Ptak rozbił się o jeden z pobliskich wieżowców. W sieci zawrzało.
WarszawaKrajŻycie -
Najważniejsza gospodarka w Europie stawia na czysty wodór
Po półrocznych przepychankach między ministerstwami Niemcy przyjęły strategię rozwoju technologii wodorowych, stawiając przede wszystkim na zielony wodór, produkowany z energii odnawialnej.
GospodarkaFirmy i rynkiŚwiat -
Susza. Nie będzie koszenia traw przy drogach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła zareagować na zmieniające się warunki pogodowe. Wdrożyła specjalne postępowanie w sprawie utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy. Czyli nie będzie koszenia.
MotoryzacjaKraj -
W gospodarkę zostanie wpompowanych 130 mld euro. Ale nie kosztem klimatu
Niemcy wpompują w swoją gospodarkę gigantyczne pieniądze. Ale klimat na tym nie ucierpi. Wręcz przeciwnie, inwestycje będą proekologiczne.
MotoryzacjaGospodarkaFirmy i rynkiKoronawirus na świecieŚwiat -
Prezydent Putin wprowadza stan nadzwyczajny. Do rzeki przedostało się 20 tys. ton oleju napędowego
20 tys. litrów oleju napędowego w rzece. Prezydent Putin wprowadza stan wyjątkowy i publicznie ruga prezesa firmy odpowiedzialnej za wyciek.
Firmy i rynkiGospodarkaPolitykaŚwiatWideo -
Na ochronę środowiska wydajemy 14 razy mniej niż na wojsko
Jak pokazuje najnowszy raport ONZ, Polska ignoruje kwestie środowiska i stanowczo za mało wydaje na osiągniecie celów zrównoważonego rozwoju. Nie jesteśmy w tym odosobnieni. Niemcy, Francuzi, Amerykanie, a nawet Finowie też „oszczędzają”...
ŚwiatGospodarkaFinanse i inwestycje -
Szef NFOŚ złożył dymisję. Piotr Woźny odchodzi
Ze źródeł rządowych dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska złożył dymisję. Piotr Woźny był szefem NFOŚ od 30 sierpnia 2019 roku. Czekamy na oficjalne stanowisko biura prasowego.
GospodarkaBranżePremiumPaweł Bednarz -
Fatalna wiadomość dla klimatu. Po pandemii zaczniemy niszczyć planetę ze zdwojoną siłą
Kryzys koronawirusowy spowodował największy w historii spadek globalnych inwestycji energetycznych. Straci na tym klimat, bo po pandemii wzrośnie zużycie paliw kopalnych. To niemal pewne.
EnergetykaFinanse i inwestycjeFirmy i rynkiBranżeKoronawirus na świecieŚwiat -
Enea: Coraz więcej możliwości dla energii ze źródeł odnawialnych
Wytwarzanie energii z OZE w małych instalacjach w Polsce systematycznie wzrasta, w czym swój udział ma Grupa Enea, stawiająca na zrównoważoną transformację polskiego sektora energetyczno-paliwowego w kierunku źródeł odnawialnych.
Bezpieczeństwo energetyczneTylko u NasEnergetykaMagdalena Gryn -
Quadowcy niszczą lasy. Tego lata leśnicy im nie odpuszczą
Otwarcie lasów dla turystów ma też swoją ciemną stronę. Zaczęli je rozjeżdżać właściciele quadów i motocykli terenowych. Ich wyczyny zamierzają tępić leśnicy w całej Polsce, choć nie jest to łatwe.
MotoryzacjaKrajPodróże -
„Czarna pszczoła”, modliszka. Rzadkie owady coraz częściej widywane są w Polsce
W Polsce coraz częściej można spotkać rodzimą, niegdyś rzadką modliszkę albo uznaną za wymarłą „czarną pszczołę”. Pojawiają się też gatunki śródziemnomorskie takie jak skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny; a nawet pozaeuropejskie np....
NaukaKraj -
Kontrowersyjna decyzja. Producent ograniczył prędkość w swoich autach do 180 km/h
Są takie Volvo, która mają ponad 300 koni mechanicznych i mogą jechać ponad 250 km/h. Ale nawet te pojadą jedynie 180 km/h i ani kilometra na godzinę więcej. Szwedzi ograniczyli prędkość maksymalną we wszystkich swoich autach.
MotoryzacjaŚwiat