-
Ocielił się lodowiec na Antarktydzie. Oderwała się od niego góra lodowa wielkości Malty
Jak poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna od lodowca Pine Island oderwała się ogromna góra lodowa o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych. Jej wielkość jest porównywana do Malty.
NaukaŚwiat -
Rząd sprawdzi czym ogrzewasz dom. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie rządową bazą danych z istotnymi informacjami na temat ogrzewania domów i mieszkań w Polsce - przewiduje projekt noweli ustawy o wpieraniu termomodernizacji. Głównym celem proponowanych...
EnergetykaGospodarkaKrajMagdalena Gryn -
Styczeń 2020 – piątym najcieplejszym styczniem w ostatnim półwieczu
Styczeń 2020 był piątym najcieplejszym styczniem w Polsce w ostatnich 50 latach (1971-2020) - informuje IMGW. W ostatniej dekadzie podobne średnie temperatury miesięczne stycznia odnotowano również w 2015 i 2018.
NaukaKrajPogoda -
Deloitte: 2020 rok będzie pierwszym, w którym kryzys klimatyczny odbije się na zwykłych obywatelach
Rok 2020 będzie pierwszym rokiem, w którym kryzys klimatyczny i próby radzenia sobie z nim odbiją się szerokim echem wśród zwykłych obywateli – twierdzi Julia Patorska z Deloitte.
RolnictwoFirmy i rynkiGospodarkaŻycieKraj -
Ludzie zarazili się koronawirusem od łuskowców? Odkrycie chińskich lekarzy ma pomóc w walce z epidemią
Jak ustalili chińscy naukowcy koronawirus mógł przenieść się z nietoperzy na ludzi nie bezpośrednio, a poprzez łuskowce. Te pokryte łuskami ssaki są w Chinach uważane za przysmak, a ich łuski wykorzystuje się w ludowej medycynie. Z tego...
ŚwiatGaleria -
Orangutan wyciąga pomocną dłoń do człowieka. Piękna scena uwieczniona na zdjęciu
Pośród wielu niepokojących wiadomości z kraju i świata, takie jak ta potrafią przywrócić uśmiech i wiarę w lepszą przyszłość. Nic dziwnego, że historia o pomocnym orangutanie błyskawicznie rozchodzi się w światowych mediach.
ŻycieŚwiatGaleria -
Maciej Orłoś wziął udział w poszukiwaniach plastikowej wyspy
Maciej Orłoś, znany dziennikarz telewizyjny i dr Katarzyna Michniewska, ekonomistka środowiskowa, wzięli udział w wyprawie, aby odnaleźć słynną, dryfującą po oceanie, wyspę z plastiku.
InternetTylko u NasTechnologieMagdalena Gryn -
Rzeczywistość jak scena z „Króla Lwa”? Zdjęcia pawiana „opiekującego się” małym lwiątkiem obiegły świat
Jednemu z przewodników safari po Parku Narodowym Krugera w RPA udało się sfotografować niezwykłą scenę. Pawian „zajmował się” małym lwiątkiem, jakby to było jego młode. Komentujący od razu porównali tę sytuację do „Króla Lwa”. Jednak...
ŻycieŚwiatWideo -
Rośliny pływające szansą na oczyszczanie wód ze związków endokrynnych
Stosowane obecnie metody oczyszczania ścieków ze związków endokrynnych np. z bisfenolu A (BPA) nie są wystarczająco dobre – uważa prof. Joanna Karpińska z Uniwersytetu w Białymstoku. Proponuje więc proekologiczne rozwiązanie, jakim jest...
-
WWF: „Lex Ardanowski” zaszkodzi środowisku
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną „lex Ardanowski”, która ma ułatwić walkę z afrykańskim pomorem świń m.in. poprzez wybijanie dzików na terenach, na których stwierdzono obecność wirusa, i karanie więzieniem osób zaangażowanych...
RolnictwoNaukaGospodarkaPolitykaKrajWideo -
Niedopałki wydzielają toksyny groźne dla środowiska
Niedopałki papierosów gromadzą się w parkach, na plażach, na ulicach i przystankach autobusowych, w miejscach, w których spotyka się mnóstwo śmieci. Według szacunków palacze co roku na całym świecie wytwarzają ponad pięć bilionów...
-
Niepokojące dane z „lodowca zagłady”. Naukowcy zaskoczeni temperaturą
Działający na Antarktydzie zespół naukowców przewiercił się przez lodowiec Thwaites nazywany też „lodowcem zagłady”. Pod jego powierzchnią zarejestrowano niezwykle ciepłą temperaturę wody.
NaukaŚwiat -
Różowy ślimak z Australii przetrwał pożary buszów. Żyje w jednym miejscu na świecie
Naukowcy obawiali się, że unikalny gatunek ślimaka, który żyje wyłącznie na zboczach wygasłego wywiadu w Nowej Południowej Walii doszczętnie wyginął w czasie ostatnich pożarów buszu. Na szczęście funkcjonariusze Parku Narodowego odkryli...
NaukaŚwiat -
Domy z całkowitym zakazem emisji dwutlenku węgla. Znowelizowano dyrektywę UE
Wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane.
EnergetykaFinanse i inwestycjeGospodarkaKrajWideo -
Coca-Cola nie ma zamiaru rezygnować z plastikowych butelek, bo... klienci je lubią
Globalne kampanie na rzecz ograniczania użycia plastikowych opakowań, kryzys klimatyczny, zaśmiecone plaże. Nie zawsze takie argumenty trafiają do ogromnych firm. Szczególnie jeśli należą one do największych producentów plastiku na świecie.
BranżePrzemysłFirmy i rynkiNaukaGospodarkaŚwiat -
Zegar zagłady zatrzymał się „100 sekund do północy”. Najbliżej katastrofy w historii
Aby pokazać, jak blisko katastrofy jest ludzkość, wskazówki symbolicznego „zegara zagłady” (ang. Doomsday Clock) przestawiono na 100 sekund do północy.
NaukaŚwiat -
Sekretarz Skarbu USA do Grety Thunberg: „Skończ ekonomię, to porozmawiamy”
Steven Mnuchin, Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych pokazał w jednym zdaniu, dlaczego zmiany dotyczące ochrony klimatu toczą się w tak wolnym tempie. Zasugerował, że Greta Thunberg nie ma prawa głosu... bo nie skończyła szkoły.
Finanse i inwestycjeGospodarkaŚwiat -
Morawiecki w Davos: Jednym z największych wyzwań jest przejście na zieloną gospodarkę
Premier Mateusz Morawiecki z Japonii udał się na forum gospodarcze w Davos. Jak twierdzi, jednym z największych wyzwań, które stoją przed Polską, jest przejście na zieloną gospodarkę.
EnergetykaGospodarkaPolitykaŚwiat -
Woonerfy, mniej miejsc parkingowych i więcej zieleni. Tak mają wyglądać polskie osiedla
Polski Związek Firm Deweloperskich, wraz z grupą ekspertów pod nazwą Eco Avengers, przedstawił dziś najnowsze rekomendacje dla deweloperów, które mają odpowiedzieć na wymagania płynące m.in. ze zmian klimatu. Są dużo odważniejsze, niż...
Firmy i rynkiGospodarkaKraj -
Żył 15 milionów lat, wyginął przez człowieka. Pierwszy gatunek w 2020 r. uznany za wymarły
Wiosłonos chiński jako pierwszy w 2020 roku został uznany za wymarły. Gigantyczna słodkowodna ryba zamieszkiwała rzekę Jangcy i jej dopływy. Jak twierdzą naukowcy, do zagłady gatunku doprowadziła działalność człowieka.
NaukaŚwiat -
Chiny wypowiadają wojnę plastikowi. Wyznaczono bardzo ambitny cel
Chiny do 2025 roku chcą zrezygnować z produkcji oraz ograniczyć użycie jednorazowych produktów z plastiku. To oficjalna zapowiedź chińskiej Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform.
PrzemysłGospodarkaŚwiat