"Czesi idą dobrą drogą. Mieliśmy szansę na to, by iść taką samą i sądzę, że ciągle tę szansę jeszcze mamy" - powiedział b. premier Jarosław Kaczyński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie.
"Mam nadzieję, że Donald Tusk tę szansę wykorzysta" - podkreślił prezes PiS.
Premier Czech Mirek Topolanek w środę ma się spotkać w Białym Domu z prezydentem George'em W. Bushem. "Doszliśmy do etapu, na którym jesteśmy w stanie zakończyć rozmowy (o tarczy) podczas mojej wizyty w USA" - poinformował czeski premier.
Z kolei b.wiceminister spraw zagranicznych, członek komitetu politycznego PiS Paweł Kowal zwraca uwagę na to, że polski przekaz polityczny w sprawie tarczy stał się niejasny.
"Powoli zaczynamy zbierać burzę. Polska (...) była przez ostatnie lata uznawana za kraj, który być może jest przedmiotem złośliwości ze strony prasy w Brukseli czy Paryżu, ale w swoim regionie prowadzi bardzo odpowiedzialną, pewną politykę. Polski prezydent, polski premier, jak coś mówili, to nasz przekaz był absolutnie jasny i w stosunkach z Litwą, z Czechami i w stosunkach na południowym wschodzie" - mówił Kowal w rozmowie z dziennikarzom w Sejmie.
Tymczasem, według niego, teraz nawet dziennikarze mają kłopot ze stwierdzeniem, "jakie jest właściwie stanowisko polskiego rządu" w sprawie tarczy.
"Jedno w czasie swojej wizyty w Stanach mówił minister (Bogdan) Klich, już zupełnie coś innego - i w sensie politycznym, i w sensie pakietu do negocjacji - przedstawiał mister (Radosław) Sikorski (...), co innego mówił premier, choćby dzisiaj rano" - zaznaczył Kowal.
"Taką samą konfuzję być może - ja nie wiem, ale być może - mają nasi partnerzy, nie jest dla nich jasne, jakie w końcu jest polskie stanowisko" - ocenił polityk.
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że w rozmowach z USA na temat tarczy antyrakietowej "jesteśmy blisko dobrego rozwiązania", chociaż - podkreślił - "musi być ono z korzyścią dla Polski, a nie tylko dla Stanów".
Szef rządu, pytany w porannych "Sygnałach Dnia" o negocjacje z USA dotyczące tarczy antyrakietowej powiedział, że argumentację zwolenników lokalizacji elementów tarczy w Polsce uzupełnia o postulat uwzględniający korzyści materialne dla naszego kraju.ab, ss, pap