Zajęcia z uczniami prowadzą m.in. piloci samolotów F-16.
"Współpraca 31. Bazy Lotniczej i gimnazjum ma na celu przede wszystkim przybliżenie uczniom pracy pilotów, techników i innych służb, które pracują na każdym lotnisku. Gimnazjum zlokalizowane jest przy naszej bazie, klasa gromadzi pasjonatów lotnictwa, więc traktujemy ją jako kształcącą naszych przyszłych pracowników i pilotów" - powiedział w czwartek PAP oficer prasowy 31. Bazy Lotniczej, kpt. Waldemar Krzyżanowski.
"Będziemy zapraszać uczniów na zajęcia w bazie, gdzie zapoznają się m.in. z pracą obsługi hangarów, techników, którzy przygotowują samolot do wylotu, pokażemy im też np. jak się składa spadochron" - wyjaśnił rzecznik.
Atrakcyjnym elementem zajęć są spotkania z pilotami samolotów F- 16. Jak powiedział Krzyżanowski, pierwsze zajęcia z nimi już się odbyły, uczniowie pytali m.in o warunki szkolenia pilotów F-16 i o wrażenia z lotu tego typu samolotami.
Uczniowie w najbliższym czasie będą mieli zajęcia w hangarach, w których stoją F-16, wezmą też udział w lotach w symulatorach. Rzecznik bazy przyznał, że nie ma możliwości, by uczniowie mogli siąść w kabinie pilota, nie ma też szans na udział w locie F-16. Pasjonaci lotnictwa z gimnazjum są zbyt młodzi, musieliby przejść specjalistyczne szkolenie, ponadto nie pozwalają na to przepisy.
Pierwsza w Polsce gimnazjalna klasa lotnicza powstała w Poznaniu w roku szkolnym 2006/2007. W tej chwili chodzi do niej ok. 40 uczniów. Poznają oni m.in. podstawy nawigacji, mechaniki lotu, i meteorologii. Uczestniczą też w budowie modeli samolotów w pracowni modelarskiej. Podczas wakacji, na obozie, odbyli swój pierwszy lot na szybowcu.
Jak powiedziała PAP dyrektor szkoły, Anna Liebert, dzieci z tej klasy najczęściej pochodzą z rodzin o tradycjach lotniczych. Są to też miłośnicy sklejania modeli samolotów i fascynaci gier komputerowych poświęconych lotnictwu. Właśnie prowadzony jest trzeci nabór do klasy.
Podobna klasa o profilu lotniczym funkcjonuje w jednym z gimnazjów w Świdniku.
ab, pap