Jak powiedział rzecznik, szef MSZ poinformował przewodniczącego PE o swojej planowanej wizycie na Litwie i w Gruzji. W niedzielę Sikorski udaje się do Wilna na rozmowy z szefami dyplomacji Litwy, Słowenii i Szwecji, skąd w poniedziałek udają się do Tbilisi.
Jak powiedział w piątek Dimitrij Rupel, minister spraw zagranicznych Słowenii, która w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej, wizyta szefów dyplomacji w Gruzji ma wyjaśnić, "jaka jest prawdziwa sytuacja" i pozwolić uniknąć eskalacji napięcia.
Zaznaczył, że nie chodzi o "poparcie żadnej ze stron biorących udział w wyborach parlamentarnych w Gruzji wyznaczonych na 21 maja".
Sytuacja wokół Abchazji, separatystycznego regionu, który oddzielił się od Gruzji po wojnie w latach 90., zaogniła się po zapowiedzi NATO, że w przyszłości Gruzja stanie się członkiem Sojuszu.. Rosja, która od lat nieformalnie wspiera Abchazję, zapowiedziała ostatnio, że wzmocni liczebność swych sił pokojowych pod egidą WNP, które stacjonują w tym regionie od czasu zakończenia wojny.
Podczas spotkania Sikorskiego z szefem PE poruszono sprawy sytuacji w Gruzji, a także na Ukrainie i Białorusi.
"Hans-Gert Poettering zaznaczył, że przywiązuje wagę do przestrzegania praw człowieka na Białorusi. Przypomniał, że jeden z przywódców białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz był gościem Parlamentu Europejskiego" - relacjonował Paszkowski.
Rzecznik dodał, że rozmowa dotyczyła także sytuacji w Tybecie, wschodniego wymiaru europejskiej polityki sąsiedztwa i wspólnej polityki UE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.
Omawiano również ułatwienia wizowe dla studentów z Ukrainy i Białorusi podejmujących studia w Europie. Sikorki i Poettering poruszyli też sprawę Traktatu Lizbońskiego i rozszerzenia Unii.
Poettering przybył w sobotę z kilkugodzinną wizytą na zaproszenie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Wziął udział w corocznych obchodach Dnia Europy.
Z marszałkiem Komorowskim szef PE rozmawiał o procesie ratyfikacji i wejściu Traktatu Lizbońskiego oraz o przygotowaniach do wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Komorowski powiedział, że Poettering interesuje się tym, kiedy w Polsce zakończy się proces ratyfikacyjny Traktatu Lizbońskiego "bo to oddziałuje także na inne kraje europejskie, które są w trakcie procesu ratyfikacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem Irlandii".
ab, pap