Wszystkie te działania są sprzeczne z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym. Od września 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego szkolenia studentów. W umowach powinni oni być informowani o wszystkich opłatach. Po kontroli przeprowadzonej w 2007 roku przez UOKIK okazało się, że niemal wszystkie ze stu kontrolowanych szkół wyższych zawierały bezprawne postanowienia. W wyniku kontroli większość uczelni poprawiła swoje umowy.
Postępowanie przeciwko PW zostało wszczęte w październiku 2007 roku. Na wysokość kary - podał UOKiK w komunikacie - miał wpływ m.in. fakt, że stosowane klauzule nadal narażają konsumentów na "dotkliwą szkodę ekonomiczną." Chociaż w trakcie postępowania uczelnia zmieniła wzorzec umowy i od semestru letniego 2007/2008 zaprzestała stosowania tych klauzul, to uprzednio zawarte umowy pozostały bez zmian.
Według UOKIK, sześć innych warszawskich uczelni może naruszać interesy studentów, dlatego też we wrześniu wszczęto postępowania przeciw Szkole Głównej Handlowej, Akademii Wychowania Fizycznego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetowi Warszawskiemu.
UOKIK przypomina studentom, że zawierana z uczelnią umowa powinna określać zasady odpłatności na studia, w szczególności wysokość i termin uiszczania czesnego i innych opłat, takich jak za powtarzanie zajęć, czy wydawanie duplikatów dokumentów.
Studenci, którzy mają wątpliwości co do legalności swoich umów zawartych z uczelniami mogą zwrócić się o poradę do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów. Na stronach internetowych UOKIK znajdują się również przykłady niedozwolonych klauzul, których uczelnie nie mogą umieszczać w umowach.pap, em