"Protestujemy przeciwko bankructwu polskich gospodarstw rolnych, szczególnie tych, które produkują zboża, mleko, owoce. Żądamy podjęcia skutecznych działań przez rząd w celu odwieszenia ceł na zboża w Unii Europejskiej" - powiedział przewodniczący rolniczej "Solidarności", senator Jerzy Chróścikowski (PiS).
Rolnicy żądali m.in. przywrócenia dopłat eksportowych do produktów mleczarskich, zwiększenia kwoty pieniędzy w budżecie państwa na rolnictwo i obszary wiejskie i utrzymania obecnego systemu ubezpieczeń społecznych w KRUS.
"Żądamy skutecznej kontroli sprowadzanych produktów z importu przez inspekcje do tego powołane, wdrażania programu rządowego wsparcia produkcji biopaliw" - podkreślił Chróścikowski.
Protestujący domagali się spotkania z ministrem rolnictwa - w tym samym czasie Sawicki uczestniczył w sejmowej debacie nt. sytuacji w rolnictwie. Wiceminister Artur Ławniczak zaprosił więc delegację protestujących na rozmowy do gmachu ministerstwa.
Odpowiadając na zarzuty rolników, Ławniczak powiedział, że ministerstwo w kilku sprawach podjęło już działania.
"Wystąpiliśmy już o zniesienie ceł na zboża z UE, zwróciliśmy się o przywrócenie dopłat eksportowych do produktów mleczarskich. Minister rolnictwa wystąpił również o zwiększenie środków na modernizację dla rolników" - wymieniał Ławniczak.
Wiceminister powiedział również, że w Sejmie trwają prace nad ustawą, która będzie karała nieuczciwych producentów wyrobów mleczarskich.
W czasie gdy protestujący znajdowali się przed budynkiem resortu w Warszawie, podobne manifestacje odbywały się przed siedzibami urzędów wojewódzkich w kraju. M.in. w Kielcach ok. 30 rolników wzięło udział w trzech pikietach, które odbyły się przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim, powiatowym biurem ARiMR i oddziałem regionalnym ARR.
W Stoisławiu k. Koszalina pikietowało ok. 50 rolników z woj. zachodniopomorskiego. Domagali się oni "właściwej prywatyzacji" Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego PZZ w Stoisławiu SA.ab, pap