Pod koniec września został wyłoniony nowy skład Rady. Na swoim pierwszym posiedzeniu w jednomyślnym głosowaniu członkowie REM wybrali zarząd - czytamy w komunikacie.
Pierwszą Radę Etyki Mediów Konferencja Mediów Polskich powołała w 1996 r. W jej skład weszli: Magdalena Bajer, Tomasz Goban-Klas, Bogusław Michałek, Krzysztof Piesiewicz, Michał Radgowski, Jerzy Turowicz i Piotr Wojciechowski. W tym składzie rada pracowała przez pierwsze dwa lata.
Kadencja Rady teoretycznie trwa dwa lata. Faktycznie jest automatycznie przesuwana, to znaczy, że członkowie pozostają w Radzie także na następną kadencję. Do tej pory zdarzało się, że członkowie odchodzili, gdy np. nie pozwalały im na udział w Radzie obowiązki (np. senator Krzysztof Piesiewicz). Członkowie Rady pełnią obowiązki społecznie. W Radzie Etyki Mediów nie mogą zasiadać osoby, które pełnią funkcje polityczne.
REM nie dysponuje żadnymi sankcjami, do jej kompetencji należy wypowiadanie się przy okazji ważnych, budzących wątpliwości etyczne zjawisk w mediach oraz w sprawach związanych z przestrzeganiem Karty Etycznej Mediów z 1995 r.
Karta mówi, że dziennikarz powinien kierować się siedmioma zasadami: prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza, uczciwości, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy, wolności i odpowiedzialności. Zasady zawarte w Karcie rozszerza Dziennikarski Kodeks Obyczajowy z 2002 r.
ND, PAP