"Najlepszym sposobem na pokazywanie Europie i światu naszych polskich wojennych doświadczeń jest włączenie ich do szerszego obrazu europejskiego" - powiedział Machcewicz. Jak podkreślił, szerszy obraz lepiej pokaże to, co dla Polski podczas II wojny światowej było wyjątkowym doświadczeniem, a także to, co było wspólne i stało się udziałem innych narodów.
Jak dodał, wyjątkowym doświadczeniem było np. to, że Polska znajdowała się przez pierwsze dwa lata wojny pod podwójną okupacją, niemiecką i sowiecką. "O tym na zachodzie Europy się nie pamięta. Związek Radziecki pojawia się w ich pamięci dopiero 22 czerwca 1941 r. jak jest zaatakowany przez III Rzeszę i staje się sojusznikiem aliantów" - mówił.
Według Machcewicza, w Muzeum pojawią się informacje m.in. o pakcie Ribbentrop-Mołotow, o wejściu do Polski wojsk sowieckich 17 września 1939 r., o wywózkach Polaków w głąb Związku Radzieckiego, a także o zbrodni w Katyniu.
Jego zdaniem, w Muzeum warto także pokazać "wspólnotę doświadczeń", np. to, że niezwykle brutalna okupacja niemiecka miała miejsce nie tylko w Polsce, ale i w Serbii. "Szersza perspektywa jest potrzebna także i po to, żeby dobrze pokazać na czym polegał np. fenomen polskiego państwa podziemnego" - mówił.
"Nikt z nas nie zamierza pomniejszać rangi polskiego doświadczenia, ale warto je pokazać jako cześć szerszej całości, ponieważ wtedy będzie ona zrozumiała dla turysty z Londynu czy z Nowego Jorku" - powiedział Machcewicz. Jak dodał, "jest to chyba lepszy sposób kształtowania wyobraźni i wiedzy za granicą o polskiej historii, niż tylko ograniczanie się do doraźnych protestów, gdy w jakiejś gazecie pojawi się +polski obóz koncentracyjny+".
"Takie protesty nie wystarczą, trzeba stworzyć instytucję, która będzie oddziaływała na wiedzę, ale i wyobraźnię naszych sąsiadów za granicą" - mówił.
Paweł Machcewicz jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1990 roku został pracownikiem naukowym Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. W roku 1993 obronił rozprawę doktorską w zakresie historii najnowszej, a jego praca doktorska opublikowana pod tytułem "Polski rok 1956 r." otrzymała Nagrodę Historyczną Tygodnika "Polityka". W roku 2000 uzyskał habilitację z nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
W latach 1999-2006 współpracował z magazynem historycznym "Mówią wieki". Od 2000 do 2006 zajmował stanowisko dyrektora Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej. Od roku 2006 pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie kieruje również Zakładem Systemów Komunistycznych i Zimnej Wojny. Wykłada też w Collegium Civitas.
We wrześniu br. został głównym doradcą premiera Donalda Tuska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Machcewicz specjalizuje się w historii Polski i świata XX wieku oraz we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Jest autorem wielu artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, opublikowanych w periodykach, pismach codziennych i tygodnikach. Za publikację "Emigracja w polityce międzynarodowej" w 2001 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Giedroycia.
Muzeum II Wojny Światowej ma powstać w ciągu pięciu, sześciu lat. W przyszłym roku 1 września, w 70. rocznicę wybuchu wojny, zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę placówki. Obiekt powstanie na końcu ul. Wałowej w Gdańsku, niedaleko historycznej Poczty Polskiej.
pap, keb