"Mamy na celu też redukcję 30 proc. po podpisaniu porozumienia w Kopenhadze" - powiedział.
Dimas dodał, że niezależnie od tego, jakie porozumienie zostanie osiągnięte w Brukseli, nie wpłynie to w żaden sposób na naruszenie celów redukcji emisji. Wyjaśnił, że jeśli na to będzie za mało pieniędzy z aukcji praw do emisji, to trzeba będzie znaleźć inne źródła finansowania walki ze zmianami klimatu. Dodał jednak, że aukcje powinny zagwarantować duże środki w okresie 2013-2020.
Przedstawiciel francuskiej delegacji Brice Lalonde powiedział, że jest zadowolony z przebiegu prac na konferencji COP 14. "Nadal rozmawiamy na temat Funduszu Adaptacyjnego. UE naciska, by uruchomić ten Fundusz. Chcielibyśmy, aby na sesji plenarnej te propozycje zostały przyjęte" - dodał Lalonde.
"Pakiet klimatyczny przyniesie korzyści Europie. Nowe technologie, bardziej ekologiczne, przyniosą nowe miejsca pracy. Trzeba tylko uzmysłowić ludziom, że potrzebne (jest) nowe myślenie o gospodarce i środowisku" - powiedziała irlandzka eurodeputowana Birbe de Brun. Według niej, kryzys finansowy wymusi na Europie zmiany w rozwoju technologicznym.
Szef MSZ Radosław Sikorski jest bardziej sceptyczny.
"Byłoby wręcz dziwne, byłoby fenomenalnym sukcesem, gdyby tak szybko udało się tę sprawę dopiąć" - powiedział w dziennikarzom. Przypomniał, że ten temat pojawił się rok temu i zaapelował do mediów, by pamiętać, jak szybko tak skomplikowana sprawa jest negocjowana.
Sikorski ocenił, że porozumienie jest możliwe, ale - jak zastrzegł - "wszystko zależy (od tego) co w nim będzie". Zapewnił, że jeśli nie uda się dojść do porozumienia, prace będą prowadzone dalej.
Szef MSZ poinformował też, że strona polska nie otrzymała jeszcze pisemnej propozycji kompromisu w sprawie pakietu. "Być może dziś po południu dostaniemy projekt konkluzji Rady Europejskiej" - zaznaczył.Pakiet klimatyczny ma doprowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska proponuje, by już w 2013 r. 100 procent praw do emisji CO2 w energetyce było kupowane na aukcjach. Polska, w której energetyka oparta jest na węglu, sprzeciwiała się temu, obawiając się podwyżek cen energii.
Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto, potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.pap, em