Sejm na trwającym posiedzeniu ma rozpatrzyć osiem prezydenckich wet - m.in. do ustaw zdrowotnych, zmian w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W poniedziałek prezydent odmówił podpisania kolejnej ustawy - o emeryturach pomostowych. Argumentował, że jest ona niesprawiedliwa, a kryteria przyznające wcześniejszą emeryturę - arbitralne.
Napieralski zapowiedział jedynie, że rozmowy z PO będą kontynuowane.
Wcześniej, pytany przez dziennikarzy jak klub Lewicy będzie głosować w sprawie prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych Napieralski powiedział, że jego partia będzie raczej za podtrzymaniem tego weta, bo "ta ustawa jest zła"
"Ta ustawa krzywdzi ludzi, jest niesprawiedliwa, jest przygotowana na szybko, bez dobrych i rzetelnych konsultacji, bez dialogu. Ustawa jest niesprawiedliwa, ale warto nad nią usiąść i popracować" - argumentował polityk SLD. Klub Lewicy będzie rozmawiał o prezydenckich wetach o godz. 18.
Wcześniej we wtorek w radiowej Trójce Chlebowski powiedział, że Platforma "nie zdecyduje się" poprzeć ustawy, która przedłużyłaby o rok dotychczasowe rozwiązania dotyczące emerytur pomostowych.
"Nie ma mowy o jakiejkolwiek nowej inicjatywie w sprawie emerytur pomostowych" - dodał. Jak zaznaczył, jest to pewne "na 100 procent".
Pytany w Trójce, czy klub Lewicy może pomóc w odrzuceniu weta, Chlebowski zauważył, że elementem kompromisu była ustawa o emeryturach nauczycielskich. Przypomniał też, że została przyjęta poprawka Lewicy do ustawy "o pomostówkach" gwarantująca świadczenia rekompensacyjne dla pewnej grupy pracowników, którzy tracą te uprawnienia.
"Dziś Lewicy nie zamierzamy w jakikolwiek sposób prosić, dziś nie ma mowy o jakichkolwiek targach. (...) Poszliśmy na pewien kompromis z Lewicą. Jeśli Lewica uważa, że to jest dobry pomysł pozbawianie wszystkich ludzi tych uprawnień, bierze na siebie odpowiedzialność z panem prezydentem" - dodał.
Na pytanie o możliwość wcześniejszych wyborów w sytuacji gdy prezydent wetuje główne ustawy rządowe Chlebowski podkreślił, że kiedy PO wygrała wybory umówiła się z Polakami, że to będzie 4- letnia kadencja.ab, pap