57 proc. respondentów oceniło, że policja jest skuteczna w walce z przestępczością. Odmiennego zdania jest 22,5 proc. respondentów, a co piąty (20,5 proc.) nie ma zdania na ten temat. Dla porównania w 2007 r. pracę policji jako nieskuteczną oceniało 25,4 proc. respondentów, a w roku ubiegłym - 25,1 proc.
Z sondażu wynika, że wzrosła częstotliwość widywania policyjnych patroli. Najwięcej, bo ponad jedna czwarta (26,4 proc.) ankietowanych stwierdziła, że widuje takie patrole w pobliżu swego miejsca zamieszkania kilka razy w tygodniu. Codziennie policjantów w pobliżu miejsca zamieszkania zauważa 15,4 proc. badanych, a co najmniej raz w tygodniu - 22,3 proc.
Zmniejszył się jednocześnie odsetek respondentów, którzy w ogóle nie widywali patroli w pobliżu swojego domu - z 8,1 w 2008 r. do 7 proc.
Najwyższe od 1994 r. jest też poczucie bezpieczeństwa Polaków. W styczniu utrzymywało się ono na poziomie 77,2 proc. (o 1,7 proc. więcej niż w 2008 r.) Jednocześnie o 1,8 proc. (18,7 proc.) zmalała liczba osób, które nie czują się bezpiecznie po zmroku w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Wśród zagrożeń, których najbardziej obawiają się Polacy najczęściej wymieniano brawurowo jeżdżących kierowców (35,9 proc.), niszczenie mienia przez wandali (21 proc.) oraz agresji ze strony osób pijanych i narkomanów (20 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: napady i rozboje (19,6 proc.), włamania (19,3 proc.) oraz zaczepianie przez grupy agresywnej młodzieży (19,1 proc.)
Z kolei zagrożenia, których Polacy obawiają się najrzadziej to - wymuszenia i okupy (4,1 proc.), handel narkotykami (5,7 proc.) i hałaśliwi, niekulturalnie zachowujący się sąsiedzi (6,4 proc.).
"Te niepokoje wynikają z tragicznych skutków, które są generowane przez piratów drogowych. Każdego roku na polskich drogach ginie ponad 5 tysięcy ludzi, a ponad 60 tysięcy jest rannych" - powiedział wiceszef MSWiA Adam Rapacki, podczas konferencji podsumowującej realizację programu ograniczania przestępczości "Razem bezpieczniej".pap, em