Projekt nowelizacji jest związany z profesjonalizacją sił zbrojnych. W tym roku - jak powiedział wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas - polska armia będzie liczyła ok. 100 tys. osób. Przypomniał, że obecnie jest to 91 tys. z nadterminowymi, 3 tys. liczy kadra.
W ocenie Jadwigi Zakrzewskiej (PO), mamy do czynienia z "ważną i oczekiwaną regulacją". W jej ocenie nowe kryteria naboru do korpusu oficerów i podoficerów zwiększą "bazę kadrową". Zgodnie z projektem, kandydaci na oficerów powinni mieć ukończone studia wyższe I stopnia (licencjat, inżynier), a kandydaci na podoficerów - szkołę średnią (bez matury). Dotychczas wymagane były, odpowiednio, studia magisterskie oraz matura.
W imieniu klubu Lewicy Janusz Zemke zaproponował, by kandydaci do korpusu oficerskiego mieli ukończone studia wyższe II stopnia (magisterium).
Mariusz Kamiński (PiS) zwrócił uwagę na wprowadzenie w projekcie nowej kategorii: zdolnych do służby z ograniczeniami. Dzięki temu - jak powiedział - do armii będą mogły powrócić osoby często młode, ranne na misjach m.in. w Iraku czy Afganistanie. Wicemin. Piątas powiedział, że osób rannych na misjach jest około 200 i będą one mogły być np. wykładowcami, czy instruktorami.
Projekt przewiduje, że obok zawodowej służby wojskowej - stałej, funkcjonować będzie zawodowa służba wojskowa pełniona jako kontraktowa w korpusie oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych. Kontraktowa służba wojskowa będzie trwała maksymalnie dwanaście lat, a powołanie będzie mogło następować jednorazowo na okres od osiemnastu miesięcy do sześciu lat.
Według projektu powołanie do służby zawodowej będzie następowało na czas nieokreślony; żołnierz będzie mógł pełnić tę służbę do 60 roku życia. Na stanowiskach podoficerów i oficerów młodszych oraz większości stanowisk oficerów starszych będzie istniała możliwość powtarzania kadencji bez ograniczeń.
Natomiast na stanowiskach m.in. Szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców Sił Zbrojnych, szefów komórek organizacyjnych MON, w tym tworzących Sztab Generalny WP, można będzie pełnić służbę tylko przez dwie kadencje.
Zgodnie z projektem, w siłach zbrojnych będzie uznawany stopień, uzyskany w innych służbach, w tym w policji, Straży Granicznej, ABW, AW.
Projekt dopuszcza także możliwość pełnienia zawodowej służby wojskowej przez osoby posiadające podwójne obywatelstwo (w szczególności Polski i któregoś z krajów UE czy NATO). Pytany, czy nie zachodzi obawa o brak lojalności wobec Polski, wicemin. Piątas powiedział, że żołnierze składają przysięgę na wierność Rzeczpospolitej. Zwrócił też uwagę, że takie rozwiązania są m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii.
pap, keb
Pitbul: Palikot poparł eutanazję