O to, kto będzie liderem warszawskiej listy Sojuszu w eurowyborach, zapytał Szmajdzińskiego na konferencji prasowej, w przerwie konferencji poświęconej 10-leciu NATO, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Bo chcę wiedzieć, na kogo głosować" - dodał Kwaśniewski.
Szmajdziński odparł, że "wszystko wskazuje na to, że będzie mógł pan prezydent głosować na Wojciecha Olejniczaka".
Na pytanie, kiedy sprawa zostanie przesądzona, wicemarszałek odpowiedział, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.
Sam Olejniczak, pytany przez dziennikarzy w Warszawie o swój start w wyborach do PE, powiedział, że to nie jest jeszcze czas, by mówić o listach wyborczych.
"Przyjdzie taki moment - będzie decyzja podjęta. Dzisiaj rozmawiamy z kolegami z SLD o tym, jak najlepiej przygotować się do kampanii wyborczej, jak najszybciej z tą kampanią wystartować" - podkreślił szef klubu Lewicy.
Jak dodał, klamka w sprawie jego startu jeszcze nie zapadła. "To jeszcze nie ten moment" - zaznaczył. Zapowiedział też, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie manifest programowy SLD w wyborach do europarlamentu.
Towarzyszący Kwaśniewskiemu i Szmajdzińskiemu na konferencji prasowej w Gdyni b. marszałek Senatu Longin Pastusiak (SLD) powiedział dziennikarzom, że ogólnopolska inauguracja kampanii SLD, poprzedzająca wybory do PE, odbędzie się 18 kwietnia w Poznaniu.
Według niedawnych zapowiedzi przedstawicieli SLD, w tym tygodniu powinny być gotowe listy partii w wyborach do europarlamentu.
Na razie wiadomo, że w czerwcowych wyborach mają wziąć udział dotychczasowi eurodeputowani Sojuszu: Marek Siwiec, Lidia Geringer de Oedenberg, Andrzej Szejna, Bogusław Liberadzki, a także europoseł UP Adam Gierek.
Ponadto do europarlamentu kandydować ma też kilku krajowych posłów, w tym wiceszefowa partii Jolanta Szymanek-Deresz, a także Janusz Zemke. Na start do europarlamentu zdecydował się Pastusiak oraz przewodniczący sejmiku lubelskiego Jacek Czerniak.Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek otworzy listę kandydatów Stronnictwa z regionu kujawsko-pomorskiego w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - zdecydowały lokalne władze PSL.
"Start to mój obowiązek: jestem klasyczną lokomotywą, która ma ściągnąć wyborców. Nie może być tak, że ktoś, kto ma spory potencjał wyborczy, odmawia w takiej sytuacji" - powiedział PAP Kłopotek. Poseł podkreślił, że chce, dzięki swojemu nazwisku, zwiększyć zainteresowanie wyborami, a tym samym frekwencję.
Na dalszych miejscach listy PSL znaleźli się m.in.: prof. Piotr Petrykowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (bezpartyjny), Ryszard Bober (wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego, PSL) i Franciszek Złotnikiewicz (wiceprzewodniczący zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, PSL). PSL wystawia w sumie dziesięciu kandydatów w regionie.
Liderem listy SLD w tym regionie ma być obecny poseł Janusz Zemke. PO i PiS nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie swoich list. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do lokalnych władz PO, na pierwszym miejscu listy Platformy może znaleźć się jej obecny europoseł Tadeusz Zwiefka. Z kolei PiS może reprezentować były senator Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.
Nie jest wykluczone - jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do lokalnych polityków Porozumienia dla Przyszłości (SdPl, Partia Demokratyczna, Zieloni 2004) - że z listy PdP wystartuje w regionie kujawsko-pomorskim Marek Borowski.pap, em, keb