Według KRRiT w TVP w 2008 r. wypowiedzi polityków (w programach publicystycznych i informacyjnych) zajęły 78 godzin (ok. 1,5 godziny tygodniowo). Wszystkie związki zawodowe prezentowały zaś swoje stanowisko w sumie przez ok. 90 minut, czyli niecałe dwie minuty na tydzień. Związki pracodawców miały na zaprezentowanie swojego stanowiska jedynie ponad dwie minuty tygodniowo.
Podobnie jest w Polskim Radiu - w styczniu 2009 r. partie polityczne przedstawiały tam swoje racje przez ok. 26,5 godziny (ok. 6,5 godziny na tydzień), a związki zawodowe tylko 39 minut (niecałe 10 minut na tydzień).
Dostęp partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców do TVP i Polskiego Radia regulują: Ustawa o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenie KRRiT. Obecnie określają one, że publiczne radio i telewizja mają obowiązek prezentowania w ciągu tygodnia jednej audycji telewizyjnej i jednej audycji radiowej, przedstawiającej stanowiska partii, związków i pracodawców na temat bieżących spraw publicznych "w wymiarze nie mniejszym niż 45 minut". Audycje te muszą ukazywać się między godziną 16 a 23.
Teraz KRRiT proponuje, by w rozporządzeniu rozdzielić czas antenowy przysługujący poszczególnym środowiskom i zapisać, ile minimalnie wynosi on w przypadku partii, ile w przypadku związków zawodowych, a ile w przypadku organizacji pracodawców.
KRRiT proponuje też nałożyć na TVP i Polskie Radio obowiązek bieżącego (co miesiąc, co kwartał i co rok) raportowania, jak wywiązują się z obowiązku gwarantowania dostępu do swoich anten partiom, związkom i pracodawcom.pap, em