"Tutaj Polska jest ciągle w grze. Rzeczywiście kilku ważnych członków NATO zgłosiło swoje poparcie dla kandydata duńskiego (premiera Andersa Fogha Rasmussena - PAP), ale przypomnę, że w NATO obowiązuje w takich przypadkach zasada jednomyślności. W związku z tym ten wyścig, w którym zostało tak naprawdę dwóch liczących się kandydatów będzie trwał" - powiedział Graś dziennikarzom w Sejmie.
W jego opinii Sikorski "absolutnie nie jest w tym wyścigu bez szans". "Dlatego nasza dyplomacja nie ustaje ani na chwilę w wysiłkach, żeby ten projekt zakończyć sukcesem" - zapewnił rzecznik rządu.
Poniedziałkowy "Dziennik" napisał, że kanałami dyplomatycznymi do Polski docierają informacje, że Rasmussen, choć usilnie namawiany przez najważniejszych przywódców europejskich, nie chce być szefem NATO. Jego ambicją jest wysokie stanowisko w Unii Europejskiej.
Osoba z otoczenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego powiedziała "Dziennikowi", że jeśli Rasmussen się zgodzi, to wygra; ale jeśli nie, to każdy, także Radosław Sikorski, ma realne szanse.
Graś pytany, czy polski rząd wie coś o tym, jakoby Rasmussen miał się wycofać z kandydowania, odparł: "Takie informacje to są oczywiście informacje nieoficjalne".
"Wiadomo, że trwają zabiegi, trwają dyskusje. Powiem tylko tyle: jesteśmy ciągle jeszcze dobrej myśli i ani na chwilę nie przerywamy starań" - stwierdził rzecznik rządu.
Lech Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że w najbliższych tygodniach będzie rozmawiał z "istotnymi osobami" na temat kandydatury Sikorskiego na stanowisko sekretarza generalnego NATO. W ocenie prezydenta ma on realne szanse na to stanowisko.
Nazwisko nowego sekretarza generalnego NATO ma zostać ogłoszone na kwietniowym, jubileuszowym szczycie Sojuszu.
pap, keb