Prezydent Lech Kaczyński wyraził przekonanie, że NATO musi pozostać paktem obronnym - gotowym do ochrony swoich członków i obrony wartości. Podnosił to także w swoich wystąpieniach szef MON Bogdan Klich, mówiąc o konieczności zachowania równowagi między funkcjami NATO - obronną i stabilizacyjną.
Również szef MSZ Radosław Sikorski przypominał, że "opoka" Sojuszu pozostaje taka sama - w myśl art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", co oznacza wzajemne gwarancje bezpieczeństwa. "Wydaje mi się, że 10 lat temu, gdy przystępowaliśmy do NATO, nikt się nie spodziewał, że to nie Stany Zjednoczone przyjdą z pomocą nam, tylko że my odpowiemy na atak terrorystów na Stany Zjednoczone i że to my będziemy brać udział w operacji, która jest rezultatem tego krwawego zamachu 11 września" - zaakcentował Sikorski.
Zdaniem prezydenta Kaczyńskiego Sojusz powinien rozszerzyć się o m.in. o Gruzję i Ukrainę. Także w tej sprawie szef MON był zgodny. Jak mówił, polski głos opowiadający się za ciągłym potwierdzaniem zasady "otwartych drzwi" do NATO - w szczególności w stosunku do Ukrainy i Gruzji - jest dostrzegany.
Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer mówił w czwartek w Budapeszcie, że NATO musi zacieśnić współpracę z Pakistanem, zapewnić sobie wystarczającą ilość wojsk w Afganistanie i podtrzymywać dialog z Rosją. Scheffer podkreślił, że choć stanowiska NATO i Rosji różnią się w niektórych kwestiach, w tym co do Gruzji i uznania Abchazji oraz Osetii Południowej, to relacje z Moskwą są zbyt ważne, by popadać w impas z powodu tych różnic zdań.
Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg oświadczył z kolei, że rosnąca pewność siebie Rosji jest jednym z wyzwań, przed którymi stoi NATO. "NATO zachowuje całą swoją siłę przyciągania nowych członków i żaden kraj trzeci nie ma prawa weta co do jego rozszerzenia" - dodał, nawiązując do sprzeciwu Moskwy wobec ewentualnego przystąpienia do NATO Ukrainy i Gruzji.
Lech Kaczyński ocenił w okolicznościowym wystąpieniu, że dzień przystąpienia Polski do NATO był "drugim przełomem po roku 1989".
Także eurodeputowany Jerzy Buzek, który jako premier wprowadzał Polskę do Sojuszu ocenia, że była to jedna z kluczowych dat w historii naszego kraju. Polityk podkreślił, że wejście państw b. bloku wschodniego do NATO zmieniło układ sił politycznych na wschodzie Europy.
Mówił o tym także szef MON. "Wstąpienie Polski do NATO przełamało układ geopolityczny, który przez 300 lat był przyczyną kłopotów Polski" - wskazał. zdaniem ministra Klicha bilans naszego 10- letniego członkostwa w Sojuszu jest pozytywny, a Polska jest postrzegana w NATO jako "sojusznik wiarygodny i pewny".
Szef polskiego MSZ apelował, by pamiętać o wszystkich, którzy przyczynili się do wejścia Polski przed 10 laty do NATO. Wymienił m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ówczesnego ambasadora w Stanach Zjednoczonych Jerzego Koźmińskiego i Jana Nowaka Jeziorańskiego.
W związku z rocznicą zorganizowano wiele debat i spotkań. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowano Miasteczko NATO, gdzie na stoiskach w namiotach prezentowali się m.in. przedstawiciele państw członkowskich Sojuszu. Uroczystości towarzyszył protest grupy osób. Młodzi ludzie skandowali: "Ratuj mamo, ratuj tato, po uczelni chodzi NATO" i "Uniwerek bez szabelek". Jak mówili, uczelnia to miejsce wymiany myśli, a nie militarnej agitacji i organizowania imprez promocyjnych wojska.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się w czwartek w południe uroczysta odprawa wart - podniesiono flagi Polski i NATO, złożono wieńce i oddano salwę honorową.
W uroczystym obiedzie wydanym przez prezydenta z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do NATO uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, ministrowie - obrony Bogdan Klich i spraw zagranicznych Radosław Sikorski, szef BBN Aleksander Szczygło oraz przedstawiciele władz wojskowych i korpusu dyplomatycznego.
Uroczystości rocznicowe odbyły się także w innych miastach, m.in. w Katowicach w urzędzie wojewódzkim i na Pl. Sejmu Śląskiego można było obejrzeć pokazy wyszkolenia wojskowego, nowoczesny sprzęt i zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni wojskowych.
Polska została członkiem NATO 12 marca 1999 wraz z Czechami i Węgrami. Tego dnia w Independence w stanie Missouri oficjalnie przyjęto trzy byłe państwa bloku wschodniego do NATO. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powstała w 1949 roku. Po wstąpieniu Polski, Czech i Węgier liczyła 19 członków, obecnie należy do niej 26 państw.
pap, em, ND