Większość awansowanych to marynarze. Na stopień admirała floty mianowany zostanie wiceadmirał Tomasz Mathea; na wiceadmirała - kontradmirał Waldemar Głuszko. Kontradmirałami zostaną komandor Marian Jan Ambroziak i komandor Krzysztof Teryfter.
Na stopień generała dywizji awans otrzymają generałowie brygady Mieczysław Gocuł i Romuald Ratajczak; na generała brygady mianowany będzie płk Grzegorz Sodolski.
W przeszłości przy nominacjach nie obywało się bez sporów wokół kandydatów. Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w 2008 r. awanse otrzymało siedmiu wojskowych, a nieoficjalnie wiadomo, że minister skierował wtedy do prezydenta wniosek zawierający 14 nazwisk. W sierpniu 2008 prezydent zaakceptował osiem z 12 propozycji MON, a w maju 2008 tylko trzy z 15.
Jak poinformował w piątek w rozmowie z PAP rzecznik MON Robert Rochowicz, w tym roku szef resortu Bogdan Klich przygotował z okazji 3 maja wniosek o awanse zawierający siedem nazwisk. "Minister wyraził zadowolenie z faktu pełnego zaaprobowania jego wniosku" - podał.
Z ustaleń PAP wynika, że został on skierowany do prezydenta w środę 22 kwietnia i był poprzedzony rozmowami z szefem BBN Aleksandrem Szczygło.
Wśród wojskowych, którzy 3 maja otrzymają awanse, są tacy, którzy byli już w przeszłości na liście do awansów, ale ich nie dostali. Są to wiceadm. Tomasz Mathea, gen. bryg. Romuald Ratajczak i kontradm. Waldemar Głuszko.
Awanse generalskie wręczane są w dniu Święta Narodowego 3 maja, 15 sierpnia, kiedy przypada święto Wojska Polskiego i 11 listopada z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość odbędzie się w tym roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
pap, keb