Szefowa WHO Margaret Chan powiedziała w środę późnym wieczorem, że ogłoszenie piątego stopnia zagrożenia pandemią grypy oznacza, że wszystkie kraje powinny niezwłocznie uruchomić swe plany przygotowań na ewentualność jej wystąpienia.
Według środowych szacunków WHO, dotychczas na całym świecie potwierdzono 114 zachorowań na świńską grypę, w tym osiem, które zakończyły się śmiercią chorego. Na terenie Polski nie ma obecnie osób z podejrzeniem tej choroby.
"Piąty stopień oznacza pełną gotowość i my w takiej pełnej gotowości jesteśmy" - oświadczyła Kopacz w TVN24 przed wylotem do Luksemburga na nadzwyczajne posiedzenie ministrów zdrowia UE.
"Trzeba mieć uruchomione laboratoria, które u nas pracują, trzeba mieć zapas leków, które u nas posiadamy, trzeba mieć służby przygotowane do pracy nawet w tempie 24 godziny na dobę, i to również jest. Plus cała akcja informacyjna, która u nas trwa" - wyliczała minister zdrowia.
Dodała, iż mimo ogłoszenia 5. stopnia zagrożenia "w naszej sytuacji nic się nie zmienia". "Działamy tak jak dotychczas z naszym państwowym planem pandemicznym, a więc informujemy społeczeństwo, oczywiście przygotowujemy służby medyczne, sanitarne" - mówiła Kopacz.
Zapewniła, że gdyby w Polsce pojawił się przypadek zachorowania na świńską grypę, to "jesteśmy na to gotowi".
Według kryteriów WHO 5. stopień zagrożenia oznacza, że wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka przynajmniej w dwóch państwach regionu i należy przygotować się do pandemii. W sześciostopniowej skali dopiero 6 stopień oznacza pandemii.Pracownicy laboratoriów, w związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) piątego stopnia zagrożenia pandemią, są w stanie podwyższonej gotowości do wykonywania testów na wirusa wywołującego świńską grypę - poinformował w czwartek PAP rzecznik Państwowego Zakładu Higieny, Paweł Trzciński.
Szefowa WHO Margaret Chan powiedziała w środę późnym wieczorem, że ogłoszenie piątego stopnia zagrożenia pandemią grypy oznacza, że wszystkie kraje powinny niezwłocznie uruchomić swe plany przygotowań na ewentualność jej wystąpienia. Według środowych szacunków WHO, dotychczas na całym świecie potwierdzono 114 zachorowań na świńską grypę, w tym osiem, które zakończyły się śmiercią chorego. Na terenie Polski nie ma obecnie osób z podejrzeniem tej choroby.
Jak podkreślił Trzciński, w przypadku pandemii, PZH będzie jednym z głównych ośrodków odpowiedzialnych za przeprowadzanie badań na obecność wirusa świńskiej grypy. "Podnosimy gotowość laboratoriów, wstrzymywane są programy badawcze, a pracownicy są przygotowywani do prowadzania badań" - powiedział.
Rzecznik PZH dodał, że zgodnie z informacjami przekazywanymi przez WHO, świńska grypa ma tak duży potencjał pandemiczny, jakiego nie notowano od wielu lat.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła w czwartek, że Polska jest w pełnej gotowości na wypadek pandemii. "Trzeba mieć uruchomione laboratoria, które u nas pracują, trzeba mieć zapas leków, które u nas posiadamy, trzeba mieć służby przygotowane do pracy nawet w tempie 24 godziny na dobę, i to również jest. Plus cała akcja informacyjna, która u nas trwa" - wyliczała minister przed porannym odlotem do Luksemburga na nadzwyczajne posiedzenie ministrów zdrowia UE.pap, keb