Ocenił też, że Polacy pokazali w ciągu pięciu lat Europie swoją zaradność, pracowitość, dynamizm. "Unia nie jest tworem idealnym, dość często możemy się o tym przekonywać. Ale Polacy mają powody do zadowolenia z tych pierwszych pięciu lat" - podkreślił prezydent.
Apelując o udział w wyborach do PE Lech Kaczyński zaznaczył, że tam rozstrzygają się ważne dla Polski sprawy. "Warto by nasi reprezentanci mieli za sobą silny mandat, który będzie wypływał z wysokiej frekwencji wyborczej" - powiedział.
"Swój apel o głosowanie kieruję szczególnie do mieszkańców polskich wsi i mniejszych miast. Skuteczna polityka europejska jest potrzebna szczególnie, by wyrównywać zaległości w rozwoju, już nie tylko między Polską a Europą Zachodnią, ale pomiędzy poszczególnymi regionami naszego kraju" - podkreślił prezydent .
W ocenie Lecha Kaczyńskiego, Unia okazała się dla nas "źródłem znaczącego wsparcia ekonomicznego, otworzyła swoje rynki na polskie produkty". "Polacy jako społeczeństwo doskonale poradzili sobie w nowych warunkach" - ocenił prezydent.
Zaznaczył, że Unia jest jednak miejscem, w którym "wielkie wyzwanie staje przed klasą polityczną". "Trzeba bowiem skutecznie zabiegać, co nie zawsze jest łatwe, o polski interes, a później na poziomie rządu i samorządów dobrze wykorzystać uzyskane środki" - oświadczył Lech Kaczyński.
Według prezydenta, w poprzedniej kadencji udało się znacząco zwiększyć budżet Unii przeznaczony dla naszego kraju. "Te pieniądze mogą stanowić bardzo istotny czynnik w rozwiązywaniu najważniejszych polskich problemów, takich jak bezrobocie, wsparcie dla polskich przedsiębiorstw, rozwój infrastruktury" - ocenił.
Dodał także, że nie ukrywa, iż w tej sytuacji martwi go niskie obecnie wykorzystanie środków unijnych.
Zdaniem Lecha Kaczyńskiego wielkim zadaniem, które stoi przed Polską w UE, jest zabieganie o "europejską solidarność i sprawiedliwość".
"Tej solidarności i sprawiedliwości zabrakło przy decyzji dotyczącej polskich stoczni. Największe kraje europejskie takie jak Francja czy Niemcy, zachowały swój przemysł stoczniowy. Polskie stocznie, jak dotąd, nie uzyskały odpowiedniego wsparcia" - mówił prezydent.
Podkreślił jednak, że "mimo trudności bilans obecności Polski w UE jest bardzo pozytywny". "Mamy prawo cieszyć się i być dumni, że aspiracje naszych przodków wypełniły się na naszych oczach. Jestem przekonany, że silna Polska w Europie to Polska sukcesu" - zaznaczył.
Za nami dobre pięć lat - ocenił Lech Kaczyński kończąc swoje orędzie. Prezydent liczy też, że "mimo obecnych trudności" przyjdzie jeszcze lepszy czas dla budowy silnej Polski w Europie i świecie. "Jestem przekonany, że wierni swojej chrześcijańskiej tradycji zbudujemy nowoczesną Polskę, z której zdaniem liczyć się będzie i Europa i świat" - dodał.
Lech Kaczyński mówił też o polskiej drodze do UE. Jak ocenił, 20 lat temu "historyczne czerwcowe wybory rozpoczęły nowy okres" w historii Polski.
"Trzy miesiące później powołany został pierwszy niekomunistyczny rząd. W 1999 roku weszliśmy do NATO, a w roku 2004 potwierdziliśmy nasz sukces stając się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej" - wyliczał polskie osiągnięcia prezydent.
Odwołując się do wcześniejszej historii zwrócił uwagę, że przez wieki Rzeczpospolita była częścią politycznego Zachodu, a w wielu wymiarach nasz kraj uczestniczył w jego życiu politycznym, kulturalnym i naukowym.
"Rozbiory Polski brutalnie przerwały ten stan. Pokolenia Polaków walczyły o to, by niepodległa Polska powróciła na należne jej miejsce w rodzinie wolnych narodów. Udało się to w roku 1918. Niestety, niepodległość nie trwała długo" - mówił Lech Kaczyński.ab, pap