"Chciałbym jutro porozmawiać z panem prezydentem, który poinformował mnie, że wybiera się do Pragi" - powiedział Tusk w poniedziałek w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2.
Premier jeszcze nie podjął decyzji, czy jechać na szczyt w Pradze.
"Mamy zbyt dużo złych doświadczeń, jeśli chodzi o współpracę w polityce zagranicznej z panem prezydentem, więc bardzo chętnie skonsultuję, jak miałaby wyglądać ta nasza ewentualna wspólna wizyta w Pradze" - dodał premier.
Podkreślił, że nie chce być "mimowolnym uczestnikiem kolejnego konfliktu".
Tusk zaznaczył, że podczas szczytu przewidziano wystąpienie jednego przedstawiciela każdego z krajów UE.
"Nie tylko w tej sytuacji, zawsze muszę rachować, co jest ważniejsze: czy mam jechać wspólnie z panem prezydentem pilnować tego przedsięwzięcia, którego głównym architektem był minister Sikorski (Partnerstwa Wschodniego) i narazić delegację polską znowu na taką dwuznaczną atmosferę?" - mówił premier.
Stwierdził, że "czuje się nieprzyjemnie" i "jest mu głupio, kiedy widzi, że od czasu do czasu polska delegacja przyjeżdża dwugłowa i jest to jedyna dwugłowa delegacja w niektórych sytuacjach".
Premier ocenił, że prezydent Kaczyński jest równocześnie patronem opozycji i tego nie ukrywa. "Dzieli swój czas pracy na pracę państwową i pracę, która ma wspierać opozycję przeciwko rządowi" - uważa Tusk.
W jego opinii spór, do którego doszło przy okazji ostatniego szczytu NATO w Strasburgu - rząd uważa, że prezydent zbyt wcześnie poparł kandydaturę Andersa Fogh Rasmussena na sekretarza generalnego Sojuszu i postąpił wbrew stanowisku rządu - ilustruje konflikt o charakterze konstytucyjnym.
"Konstytucja ma wpisane pewne wady, które nie są widoczne, kiedy wszystko gra, ale my chcielibyśmy konstytucji, która dobrze działa także wtedy, kiedy tak nie jest" - mówił Tusk.
Jak dodał, opowiada się za zmianą konstytucji tak, żeby "uczytelnić" role przedstawicieli władz.
"Kiedy proszę pana prezydenta, zgodnie z konstytucją, w rozmowie bezpośredniej czy poprzez uchwałę Rady Ministrów, aby prezydent przedstawiał stanowisko polskiego rządu wtedy, kiedy wyjeżdża i reprezentuje państwo polskie, tak jak choćby w Strasburgu, mamy z tym ewidentny problem" - stwierdził premier.
Na pytanie, w jakim kierunku powinna pójść zmiana konstytucji - "silnego prezydenta" czy "silnego premiera" - Tusk powiedział, że "dla Polski jest to obojętne, czy prezydent, czy premier", ale ważne jest, "żebyśmy się zdecydowali na jeden z tych wariantów".
Dopytywany, który wariant by wybrał, gdyby to zależało jedynie od niego i miał w tym momencie podjąć decyzję, Tusk odpowiedział: "silny premier"pap, keb