Jeszcze rano wydawało się, że uchwała nie zostanie przyjęta jednogłośnie, gdyż Antoni Kobielusz (SdPl) zgłosił na posiedzeniu komisji własny tekst jako wniosek mniejszości. Chwilę później SdPl wycofał się jednak z tej propozycji i zadeklarował głosowanie za projektem, kompromisowym w stosunku do poprzedniego, zgłoszonego przez posła RKN.
Według przyjętej uchwały, Sejm "apeluje do władz Republiki Federalnej Niemiec o uznanie bezzasadności i bezprawności niemieckich roszczeń odszkodowawczych przeciwko Polsce oraz o zaprzestania kierowania obywateli niemieckich na drogę sądową lub administracyjną przeciwko Polsce" oraz "wzywa Rząd RP do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie definitywnego uznania przez RFN ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody poniesione przez obywateli niemieckich wskutek przesiedleń i utraty majątku ludności po II wojnie światowej, wynikających z postanowień Umowy Poczdamskiej oraz wskutek późniejszych procesów repatriacyjnych".
Projekt uchwały w sprawie reparacji wojennych od Niemiec zgłosił Jerzy Czerwiński z Ruchu Katolicko-Narodowego. W projekcie w swej pierwotnej formie Sejm zobowiązywał rząd do "wyegzekwowania od Niemiec należnych Polsce reparacji wojennych z tytułu strat i szkód, jakie Polska poniosła w wyniku planowych zniszczeń dokonanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej". Wzywał też rząd "do rozpoczęcia w tym celu rozmów z rządem RFN".
W trakcie prac nad projektem posłowie w komisji spraw zagranicznych wypracowali jednak kompromisowy tekst uchwały. W obecnej formie uchwała stwierdza, że Polska "nie otrzymała dotychczas należnej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne wywołane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę". "Sejm RP wzywa rząd do podjęcia stosowanych działań w tej materii wobec rządu Republiki Federalnej Niemiec" - czytamy w przyjętej uchwale.
Posłowie jednoznacznie oświadczyli, że "Polska nie ponosi żadnych zobowiązań finansowych wobec obywateli RFN wynikających z II wojny światowej i jej następstw". "Sejm wzywa rząd do jak najszybszego przedstawienia opinii publicznej szacunku start materialnych i niematerialnych poniesionych przez Państwo Polskie i jego obywateli w wyniku II wojny światowej" - czytamy w uchwale.
em, pap