27lis2021, 11:34 — Gronkowiec złocisty oporny na metycylinę należy do jednych najczęstszych opornych bakterii występujących na świecie. Niedawno ukazały się wyniki zastosowania mupirocyny oraz chlorhesydyny w eradykacji (usunięciu) opornej bakterii.
7wrz2020, 9:29 — Jak wykazuje niedawno przeprowadzone badanie, celiakia nie jest jedynie chorobą dotyczącą układu pokarmowego. Rozpoznana w dzieciństwie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych w wieku dorosłym.
7wrz2020, 8:30 — Życie chorych na mukowiscydozę jest trudniejsze niż osób zdrowych. Duża część chorych zmaga się dodatkowo z zaburzeniami depresyjnymi. Niedawne badanie wykazało, że depresja może skracać życie osób z mukowiscydozą.
7wrz2020, 7:35 — Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych, potwierdzających prozdrowotne działanie probiotyków oraz produktów mlecznych. Nabiał i probiotyki pomagają zmniejszyć ryzyko m.in. zaburzeń metabolicznych, cukrzycy oraz choroby niedokrwiennej serca.
7wrz2020, 6:53 — Herbata jest jednym z najczęściej pijanych napojów. Badania wykazują, że picie herbaty zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
18sie2020, 12:14 — Obecnie nie ma skutecznego leku na bielactwo. Na łamach The Lancet ukazały się wyniki badania z zastosowaniem ruksolitynibu w leczeniu tej choroby.
18sie2020, 10:23 — Jednym z problemów osób z zespołem jelita drażliwego są uciążliwe wzdęcia. Naukowcy dowodzą, że w łagodzeniu wzdęć może mieć zastosowanie przeszczep mikrobioty jelitowej.
17sie2020, 8:30 — Czerniak jest groźnym nowotworem skóry, który wykryty w zaawansowanym stadium w większości przypadków okazuje się śmiertelny. Kontrola nietypowo wyglądających zmian skórnych jest niewystarczająca. Naukowcy podkreślają, by stosować codzienną...
17sie2020, 7:31 — Przewlekła obturacyjna choroba płuc w jest głównie spowodowana paleniem papierosów. Co więcej, palenie papierosów znacznie ogranicza skuteczność leczenia tej choroby.
17sie2020, 6:42 — Pacjentom z chorobami zapalnymi jelit często towarzyszą zaburzenia lękowe i depresja, które utrudniają proces leczenia. Nowe badanie wykazuje, że przez zaburzenia depresyjne chorzy są skłonni do przerywania terapii chorób zapalnych jelit.
16lip2020, 5:22 — WHO przestrzega, że wzrasta oporność wirusa HIV na leczenie. Odkryto przypadek pacjenta zakażonego wirusem HIV, którego bezskutecznie próbowano leczyć wszystkimi dostępnymi środkami.
15lip2020, 13:29 — W ciągu ostatnich kilku lat coraz większe zainteresowanie wśród naukowców wzbudza relacja między przewodem pokarmowym a funkcjonowaniem mózgu. Do badanych obecnie kwestii należy wpływ stanu mikrobiomu jelitowego na leczenie depresji i zaburzeń...
30cze2020, 6:53 — W medycynie technologia ma coraz szersze zastosowanie. Przeprowadzono badanie dotyczące skuteczności rozpoznawania zaburzeń rytmu w zapisach EKG przez sztuczną inteligencję.
30cze2020, 6:23 — Cyberprzemoc negatywnie wpływa na emocje, zachowanie i samopoczucie ofiar oraz osób postronnych i samych prześladowców. Zbadano, jak internauci reagują na przemoc oraz co przyczynia się do nękania w Internecie.
30cze2020, 5:53 — Wiadomości o czyjejś śmierci są trudne dla osób dorosłych. Jeszcze trudniejsze jest przekazywanie ich dzieciom. Aby dobrze przekazać dziecku informację o czyjejś śmierci, warto mieć świadomość, w jaki sposób dzieci rozumieją pojęcie śmierci oraz...
29cze2020, 9:30 — Młode osoby cierpiące z powodu nowotworów doświadczają wielu trudności – działań niepożądanych terapii oraz objawów depresyjnych, lęku, bólu. Czy uduchowienie i religijność mogą załagodzić problemy chorych nastolatków?
29cze2020, 6:50 — Osoby będące na diecie roślinnej mają większe ryzyko złamań kości z powodu obniżonej gęstości mineralnej kości. Badacze postanowili zagłębić się w przyczyny, przez które wegetarianie mają niższą gęstość kości.
29cze2020, 6:24 — Alkohol przez długi czas uznawany był za czynnik ryzyka migotania przedsionków. Jednakże dotychczas nie było pewne, czy zmniejszenie spożycia alkoholu obniża ryzyko zaostrzeń migotania przedsionków.
26cze2020, 8:30 — Zespół dyskomfortu poposiłkowego jest najczęstszą formą dyspepsji czynnościowej. Akupunktura jest formą leczenia zaburzeń czynnościowych i naukowcy postanowili zweryfikować jej skuteczność w zespole dyskomfortu poposiłkowego.
26cze2020, 7:25 — Oglądanie telewizji jako częsta forma spędzania czasu potencjalnie wpływa na zwiększoną masę ciała oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nawet aktywność nie niweluje szkodliwego wpływu oglądania telewizji.