Wydawany przez ponad 13 lat magazyn zdobył duże uznanie, gdyż poświęcony był nie tylko kwestiom religijnym i dialogowi ekumenicznemu, ale bronił także wolności i sprawiedliwości.
Informację o zamknięciu pisma nagłośniły włoskie media katolickie, między innymi prestiżowa agencja informacyjna Asianews.
Podkreśla się, że pismo było chlubą arcybiskupa Kondrusiewicza, który niedawno opuścił Moskwę, gdyż został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem Mińska na Białorusi.
Ponadto przypomina się, że pismo, będące jedynym oficjalnym głosem Kościoła katolickiego w Rosji, miało wielkie poparcie ze strony Jana Pawła II. Do jego zamknięcia doszło natomiast wkrótce po objęciu godności zwierzchnika moskiewskiej archidiecezji Matki Bożej przez Włocha - Paolo Pezziego.
Ostatni, 630. numer ukazał się z datą 25 grudnia zeszłego roku, a na jego łamach wiadomość o zamknięciu pisma ogłosił redaktor naczelny Wiktor Chrul. Agencja Asianews informuje, że w reakcji na tę informację napłynęły liczne listy od czytelników, wyrażających smutek i ubolewanie z tego powodu.
Asianews dodaje, że redakcja otrzymała wiele nagród i miała swych współpracowników w wielu krajach m.in. we Włoszech i w Polsce.
Obecnie w komentarzach we włoskich mediach zauważa się, że pismo borykało się z problemami finansowymi, ale jednocześnie nie brakuje opinii, że powody jego zamknięcia nie są jasne.
Watykan, który w przeszłości wyrażał uznanie dla zasług pisma w dziedzinie ekumenizmu, nie skomentował oficjalnie wiadomości o jego likwidacji.
pap, ss