Katalog 310 pytań egzaminacyjnych, na podstawie którego układane będą testy, jest już gotowy. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Humboldta.
Pytania dotyczą trzech dziedzin: "Polityka w demokracji", "Historia i odpowiedzialność" oraz "Człowiek i społeczeństwo".
Osoba starająca się o niemiecki paszport będzie musiała na przykład wiedzieć, co to jest opozycja albo ile krajów związkowych wchodzi w skład Republiki Federalnej Niemiec.
W części historycznej egzaminowany może m.in. natrafić na pytanie o wymowę gestu byłego kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który w 1970 roku ukląkł przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Trzy pytania w każdym teście będą dotyczyły kraju związkowego, w którym cudzoziemiec stara się o obywatelstwo.
Zdający będzie miał do wyboru cztery możliwe odpowiedzi, z których będzie musiał wybrać jedną prawidłową. By zdać, wystarczy odpowiedzieć trafnie na połowę z 33 pytań. W przypadku niepowodzenia egzamin będzie można powtórzyć
Opłata za przystąpienie do testu wynosić będzie 25 euro. Niemieckie landy mają oferować kursy przygotowawcze dla chętnych.
W ubiegłym roku obywatelstwo niemieckie przyznano 126 tysiącom cudzoziemców. Może się o nie starać osoba, która co najmniej przez osiem lat mieszka stale na terenie Niemiec.
nd, pap