Przedstawiciele 45 państw z wiedeńskiej Grupy Dostawców Jądrowych (NSG) zaaprobowali wniosek Stanów Zjednoczonych ws. zniesienia obowiązującego od 1974 r. embarga na dostawy technologii i paliwa jądrowego do Indii.
Decyzja umożliwi realizację indyjsko-amerykańskiego porozumienia z lipca 2006 r., dotyczącego cywilnej współpracy obu państw w dziedzinie atomistyki. Po kluczowej decyzji wiedeńskiej organizacji porozumienie musi jednak jeszcze zyskać aprobatę amerykańskiego Kongresu.
pap, em
Przed podjęciem sobotniej decyzji międzynarodowa grupa, kontrolująca handel materiałami rozszczepialnymi, przedstawiła Indiom szereg warunków, w tym wymóg inspekcji MAEA w ośrodkach jądrowych tego kraju. Zgadzając się na handel z Indiami, NSG zrobiła wyjątek od reguły, zakazującej jej 45 członkom wymiany z krajami, które - tak jak jest to w przypadku Indii - nie podpisały układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Umowa amerykańsko-indyjska zezwala na eksport do Indii amerykańskich technologii i paliwa dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Wywołuje jednak zastrzeżenia, gdyż Indie, które pierwszą eksplozję jądrową przeprowadziły przed 34 laty, nigdy nie dołączyły do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).pap, em