Gaguzja "zawarła traktaty o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z republikami Osetii Południowej i Abchazji oraz oficjalnie uznała je jako byty państwowe" - ogłosiło Zgromadzenie Ludowe (parlament) Gagauzji w przyjętej deklaracji.
Gagauscy deputowani wyrazili też w deklaracji nadzieję, że władze mołdawskie "uznają, iż decyzja przywódców rosyjskich (o uznaniu Osetii Południowej i Abchazji) była słuszna i podejmą podobną".
Deklaracja, zaproponowana przez partię zbliżoną do prezydenta Gagauzji Michaiła Formuzala, została przyjęta przez 18 z 35 deputowanych. Rządząca w Mołdawii Partia Komunistów Republiki Mołdawii głosowała przeciwko.
Gagauzi, tureckojęzyczni chrześcijanie, którzy w XVIII i XIX wieku zbiegli przed prześladowaniami z imperium osmańskiego, w 1990 r. proklamowali niepodległość na terytorium swej republiki, która ma powierzchnię 1.800 km kw i 170 tys. ludności.
Gagauzja, zajmująca około 5 proc. powierzchni rumuńskojęzycznej Mołdawii, w 1994 r. zrezygnowała ze swych aspiracji separatystycznych w zamian za status autonomii, która może przerodzić się w niepodległość, gdyby Mołdawia postanowiła zjednoczyć się z Rumunią.
pap, keb