We wspólnym oświadczeniu wydanym po rozmowach poinformowano m.in. - jak podaje agencja Kyodo - że ministrowie uznali, iż konflikt między Rosją a Gruzją powinien zostać rozwiązany pokojowo, "w oparciu o uznaną międzynarodowo zasadę integralności terytorialnej".
Nakasone potwierdził sprzeciw Tokio wobec zniesienia przez Unię Europejską embarga na sprzedaż broni Chinom. Sikorski podkreślił, że "sprawy kontroli eksportu zasługują na wnikliwą rozwagę w świetle bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego" - cytuje Kyodo wspólne oświadczenie.
Ministrowie uzgodnili przeprowadzenie następnego dialogu politycznego "w najbliższym możliwym terminie" oraz porozumieli się w sprawach współpracy w celu powstrzymania zmian klimatycznych. Kyodo wymienia m.in. współpracę przy stworzeniu "skutecznych globalnych ram dla redukcji emisji (gazów cieplarnianych) po 2012 roku".
Szefowie dyplomacji Polski i Japonii potwierdzili zamiar połączenia wysiłków w zakresie współpracy rozwojowej z krajami trzecimi, takimi jak Ukraina i Afganistan, a także współpracy mającej na celu szybką reformę Rady Bezpieczeństwa ONZ, "łącznie ze staraniem Japonii o stałe członkostwo" w tym gremium.
Radosław Sikorski rozpoczął w środę pięciodniową wizytę w Japonii. W czwartek ma się spotkać z przedstawicielami japońskich kół biznesu.
pap, keb