Oba kraje osiągnęły również kompromis w kwestii sądzenia amerykańskich żołnierzy w irackich sądach za przestępstwa popełnione w czasie służby w Iraku.
Projekt tekstu porozumienia - tzw. paktu bezpieczeństwa - przekazano przywódcom obu państw. Jak powiedział rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh, porozumienie ma teraz ratyfikować parlament Iraku.
Według waszyngtońskich źródeł dokument zakłada, że amerykańskie wojska wycofają się z miast irackich do końca czerwca przyszłego roku. Negocjatorzy porozumieli się także co do terminu - 31 grudnia 2011 roku - całkowitego wycofania sił USA z Iraku, jednakże z zastrzeżeniem, iż pozostałyby one w tym kraju, jeśli takie życzenie wyraziłby rząd Iraku.
Do całkowitego "wycofania ma dojść w ciągu trzech lat. W 2011 roku (iracki) rząd określi, czy potrzebuje nowego paktu, czy nie" - dodał al-Dabbagh.
Agencja Associated Press dodaje, że w najbardziej spornej sprawie - kwestii odpowiedzialności prawnej amerykańskich żołnierzy - przyjęto rozwiązanie kompromisowe. Agencja nie podaje szczegółów, sugerując tylko, że negocjatorzy ze strony irackiej zgodzili się na "ograniczoną rolę" miejscowego wymiaru sprawiedliwości w przypadkach żołnierzy USA, którzy naruszyli w Iraku prawo, nie będąc na służbie.
"Na terenie baz (amerykańscy żołnierze) będą pod amerykańską jurysdykcją. Iracki wymiar sprawiedliwości zacznie działać w przypadku, gdy siły te popełnią poważne i umyślne przestępstwo poza bazą wojskową lub poza służbą" - powiedział rzecznik irackiego rządu.
ND, PAP