"Przepustki, które czekały na nas, zostały w czasie, kiedy jechaliśmy z lotniska - na żądanie naszego premiera - wstrzymane. Kolejne zostały wydane, tym razem pan minister (spraw zagranicznych Radosław) Sikorski je zablokował" - powiedział Kownacki podczas briefingu zorganizowanego na dworze - poza budynkiem, w którym odbywa się szczyt.
Sikorski zaprzeczył, by blokował przepustki dla prezydenckich urzędników. "Nie można zablokować wydania czegoś, co po prostu nie istnieje" - skomentował w TVN24 Sikorski zarzuty Kownackiego. "Tutaj przyjechali ludzie, którzy myślą, że ponieważ w Polsce robią co chcą - bo reprezentują głowę państwa - to tutaj też tak mogą; a w Europie obowiązują procedury" - oświadczył Sikorski.
Wyjaśnił, iż procedura polega na tym, że rząd zgłosił skład delegacji, w której nie ma prezydenta, ani jego urzędników. "Pana prezydenta wpuszczono; dziękowałem osobiście sekretariatowi Rady za to, że w ten sposób kurtuazyjnie potraktowano naszego prezydenta, ale już dla jego urzędników po prostu nie ma podstawy, żeby wystawiać im przepustki; a więc nie mogło dojść do (ich) zablokowania" - dodał Sikorski. "Kownacki już raz przepraszał, że minął się z prawdą; to ma miejsce ponownie" - ocenił.
Minister w kancelarii premiera Rafał Grupiński powiedział, że prezydenccy ministrowie nie dostali przepustek, bo nie wchodzą w skład oficjalnej delegacji. Grupiński zaprzeczył, jakoby ktokolwiek blokował ich wydanie.
"Panowie Kamiński, Handzlik i reszta nie otrzymali przepustek, bo nie byli zgłoszeni jako członkowie delegacji. Sekretariat Rady (Europejskiej) nie mógł im wydać tych przepustek. Do budynku wpuszczono prezydenta z ochroniarzem, bo uznano to za dyplomatycznie konieczne" - oświadczył Grupiński.
"Rada Europejska nie może tworzyć precedensów, w ramach których na szczyt wjeżdżają dwie delegacje z tego samego kraju" - dodał.
Piotr Kownacki na briefingu odniósł się też do obecności Lecha Wałęsy w unijnej Radzie Mędrców. Jak poinformował, nie spodziewa się, aby prezydent Lech Kaczyński poparł tę kandydaturę.
"Nie wydaje mi się, żeby to było przedmiotem sformalizowanego głosowania na tym szczycie, natomiast pan prezydent nigdy nie ukrywał swojej krytycznej oceny prezydenta Wałęsy, zatem nie spodziewam się, żeby mógł poprzeć tę kandydaturę" - oznajmił dziennikarzom Kownacki.
Lech Wałęsa znalazł się w 12-osobowej grupie refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Jej skład ma być zatwierdzony na środowo-czwartkowym szczycie UE w Brukseli.
Poza Lechem Wałęsą, w grupie mają znaleźć się m.in. były unijny komisarz ds. konkurencji Mario Monti (Włochy), polityk niemieckiej CDU Wolfgang Schuster i była szefowa francuskiej socjalistycznej centrali związkowej CFDT Nicole Notat, obecnie ekspertka w dziedzinie trwałego rozwoju.
ND, PAP