W trakcie głosowania na kongresie partii w Stuttgarcie poparło ją 844 z 911 delegatów (94,83 proc. głosów). To nieznacznie lepszy wynik, niż uzyskała dwa lata temu na zjeździe CDU w Dreźnie (93,06 procent).
Na stanowiskach pozostało również czworo zastępców przewodniczącej partii: Roland Koch, Juergen Ruettgers, Annette Schavan i Christian Wulff.
54-letnia Merkel była jedyną kandydatką w wyborach przewodniczącej CDU i została nią już po raz piąty. W 2000 roku zastąpiła ona na tym stanowisku Wolfganga Schauble, który zrezygnował w związku z ujawnieniem afery finansowej w CDU.
Uzyskała ona bardzo wysokie poparcie uczestników zjazdu w Stuttgarcie, pomimo krytyki ze strony niektórych działaczy, którzy zarzucają Merkel zachowawczą postawę w walce z kryzysem gospodarczym.
"Dobry wynik Merkel to sygnał dla wyborców i rywali politycznych, że w CDU panuje jedność" - powiedział zagranicznym dziennikarzom w Berlinie politolog i biograf niemieckiej kanclerz Gerd Langguth. Jego zdaniem w obecnej chwili w chadecji nie ma polityka, który mógłby wygrać z niezwykle popularną wśród wyborców Merkel.
Według różnych sondaży ma ona też znaczącą przewagę (20-30 punktów procentowych) nad rywalem w walce o fotel kanclerza Niemiec w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu - socjaldemokratą, szefem dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
W swym poniedziałkowym wystąpieniu programowym na zjeździe Merkel zaapelowała o jedność CDU i siostrzanej bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CSU) przed "rokiem superwyborów".
Wykorzystała swe przemówienie, by odeprzeć zarzuty o brak odwagi w walce z recesją. Zapowiedziała, że jej rząd nie weźmie udziału w "bezsensownym konkursie" na najdroższy w Europie program antykryzysowy. Odrzuciła także postulat szybkiej obniżki podatków, zapewniła jednak, że "wszystkie opcje są otwarte". Na początku roku koalicja rozważy, czy konieczne są kolejne decyzje antykryzysowe.
W celu ustanowienie globalnego porządku gospodarczego Merkel zaproponowała powołanie struktury "w rodzaju gospodarczego ONZ".
"Tak jak dla kwestii bezpieczeństwa, praw człowieka mamy Narody Zjednoczone i Radę Bezpieczeństwa ONZ, potrzebujemy w moim przekonaniu także Rady Gospodarki Światowej - powiedziała.
ND, PAP