W przyjętej jednomyślnie rezolucji numer 1846 Rada wyraziła zadowolenie z podjętej 10 listopada decyzji o przeprowadzeniu operacji Eunavfor Atalanta - pierwszej na morzu misji UE, angażującej europejską flotę powietrzno-morską do walki z piractwem u wybrzeży Somalii.
W rezolucji wyrażono również zadowolenie z działań NATO przeciwko piractwu w tym regionie świata.
Operacja Eunavfor Atalanta ma być prowadzona na wodach u wybrzeży Rogu Afryki. Dowódcą unijnych sił morskich będzie brytyjski wiceadmirał Philip Jones, natomiast na kwaterę główną operacji wybrano Northwood, na brytyjskim wybrzeżu. Misja składać się będzie przynajmniej z siedmiu okrętów, w tym trzech fregat i jednego okrętu zaopatrzeniowego, a także samolotów zwiadowczych.
W październiku francuski minister obrony Herve Morin mówił, że około 10 krajów członkowskich zgłasza wolę uczestnictwa w misji (nie ma wśród nich Polski). Główni uczestnicy to Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Hiszpania.
Somalijscy piraci są wielkim zagrożeniem dla statków, korzystających z bardzo ruchliwego szlaku morskiego, łączącego Europę z Azją i Bliskim Wschodem. Wymuszają milionowe okupy, narażają armatorów na zwiększone koszty ubezpieczenia, zagrażają dostawom pomocy humanitarnej.
Na początku października Międzynarodowe Biuro Morskie szacowało, że co najmniej 55 statków zostało w tym roku zaatakowanych przez somalijskich piratów w Zatoce Adeńskiej i na Oceanie Indyjskim.
pap, keb