W artykule opublikowanym w środę na łamach dodatku do dziennika "Sueddeutsche Zeitung" opowiedzieli się też za bliższą współpracą UE z USA, które "potrzebują siebie nawzajem" oraz za odnowieniem partnerstwa z Rosją.
"Żaden kraj nie jest w stanie sam rozwiązać problemów świata" - napisali przywódcy Francji i Niemiec.
"My, Europejczycy, musimy jeszcze głośniej mówić jednym głosem, co wymaga od krajów członkowskich większej dyscypliny. Musimy także rozwijać i łączyć nasze możliwości, zarówno cywilne jak i militarne" - dodali.
W ich ocenie planowany na początek kwietnia jubileuszowy szczyt NATO w Strasburgu, Kehl i Baden-Baden na granicy Francji i Niemiec powinien dać "sygnał startowy" do transformacji i nowego ukształtowania strategicznej koncepcji sojuszu.
"Ze Strasburga i Kehl popłynąć powinien sygnał, że sojusz nie zawaha się, gdy zajdzie konieczność przejęcia odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo i obrony wartości" - napisali Merkel i Sarkozy. Ich zdaniem NATO musi pozostać silnie zaangażowane w Afganistanie.
Merkel i Sarkozy wyrazili ubolewanie, że ze względu na różnice zdań między poszczególnymi krajami nie udało się ustanowić "strategicznego partnerstwa" pomiędzy UE a NATO. "To powinno się zmienić" - uważają. Europejska polityka bezpieczeństwa i obrony oraz sojusz powinny się uzupełniać nawzajem.
Jak ocenili, ubiegłoroczna wojna w Gruzji była "cezurą" w relacjach UE i NATO z Rosją. Jednak - podkreślili - "Rosja jako sąsiad pozostaje ważnym partnerem". "Nie powróciliśmy do zimnej wojny. Ten, kto tak twierdzi, jest w błędzie. Związek Sowiecki nie istnieje. Jesteśmy gotowi odnowić i dalej rozwijać pełne zaufania stosunki z Moskwą" - ocenili przywódcy.
Wyrazili gotowość podjęcia "wspólnie z sojusznikami i europejskimi partnerami" rozmowy na temat zaproponowanej przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa nowej koncepcji bezpieczeństwa europejskiego oraz opowiedzieli się za wznowieniem dialogu w Radzie NATO-Rosja.
"Popieramy wznowienie rozmów między USA i Rosją o redukcji strategicznych potencjałów nuklearnych (układ START) i mamy nadzieje na możliwie szybkie i konkretne rezultaty" - podkreślili Merkel i Sarkozy. Liczą oni też, że uda się uratować układ o siłach konwencjonalnych w Europie (CFE), który pozostaje "podporą" europejskiego bezpieczeństwa.
pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!