Badanie ma doprowadzić do "nowych ustaleń dotyczących natury i zakresu praktyk tajnych miejsc odosobnienia" - głosi informacja na stronie internetowej Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ. Autorzy chcą przyjrzeć się procesowi tworzenia tajnych więzień lub zezwalania na ich działanie w różnych krajach świata.
"Apelujemy do wszystkich rządów o współpracę, nie tylko po to, by wyjaśnić fakty, ale by tajne ośrodki odosobnienia nie były w przyszłości wykorzystywane" - powiedział Nowak, specjalny sprawozdawca ONZ zajmujący się problematyką tortur.
W trakcie badania eksperci chcą ustalić "fakty i przypadki" tajnych więzień w różnych krajach świata. Będą też analizować bazę prawną, w ramach której działały.
Na stronie internetowej uruchomiono specjalną ankietę, która ma umożliwić ewentualnym uczestnikom badania bezpieczne przesłanie informacji do autorów.
Drugi z nich, Martin Scheinin, jest fińskim profesorem prawa i specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. ochrony i propagowania praw człowieka w trakcie walki terroryzmem.
Jak pisze we wtorek agencja AFP, obaj eksperci pozytywnie oceniają sygnały ze strony nowej administracji w Waszyngtonie, takie jak zapowiadane zamknięcie więzienia w Guantanamo, gdzie przetrzymywani są domniemani terroryści.
Manfred Nowak powiedział, że jego osobistym zdaniem nie ma już tajnych więzień CIA w krajach europejskich, gdzie rzekomo miały się znajdować, takich jak Polska i Rumunia.
W 2005 roku organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch ogłosiła raport, według którego CIA w kilku krajach europejskich, m.in. w Polsce i Rumunii, miała do dyspozycji bazy, w których przetrzymywała więźniów z Al-Kaidy. Dochodzenie w sprawie europejskich więzień CIA prowadziła Rada Europy, jednak nie potwierdziło ono prawdziwości zarzutów.
pap, keb