Solana oświadczył, że uzgodnił z prezydentem Mołdawii, że reprezentanci opozycji wejdą w skład komisji, która zostanie utworzona z myślą o poprawie sytuacji.
"Przywódcy opozycji zaakceptowali tę propozycję" - poinformował cytowany przez AFP Solana, który spotkał się zarówno z prezydentem Vladimirem Voroninem, jak i przedstawicielami opozycji.
Solana wyraził zadowolenie, że prezydent Voronin zapewnił, że doprowadzi do amnestionowania zatrzymanych uczestników zamieszek.
Agencja ITAR-TASS pisze, że Voronin na spotkaniu z Solaną poprosił o zapewnienie przez UE obywatelom Mołdawii możliwości podróży bezwizowych. Wyraził Solanie wdzięczność za, jak pisze ITAR-TASS, "pożyteczne uwagi na temat uregulowania sytuacji po wyborach parlamentarnych".
Po wyborach, które odbyły się 5 kwietnia i w których zwyciężyła partia komunistyczna Voronina, w Mołdawii doszło do zamieszek i brutalnych represji wobec opozycji, kwestionującej wynik głosowania.
22 kwietnia był w Kiszyniowie premier kierujących Unią Europejską Czech Mirek Topolanek i zaproponował wysłanie do Mołdawii unijnej misji, która wyjaśniłaby represje po wyborach parlamentarnych.
Sytuacja w Mołdawii i ewentualna misja unijna do tego kraju będą jednym z tematów poniedziałkowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.ND, PAP, keb