Opinię tę przekazał rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko w wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti, zapowiadającym planowaną na przyszły tydzień wizytę szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Moskwie.
"Wychodzimy z założenia, że problemy historyczne nie powinny rzutować na teraźniejszość i przyszłość naszych stosunków, a tym bardziej ich obciążać" - oświadczył rzecznik.
Niestierienko wyraził przekonanie, że podczas zbliżających się obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w tym w Polsce, temat Rosji będzie prezentowany współmiernie do wkładu jej narodu w zwycięstwo nad nazizmem.
"W tym roku z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Rosji i Polsce odbędzie się szereg imprez, konferencji naukowych. Jesteśmy przekonani, że temat Rosji będzie prezentowany godnie i współmiernie do wkładu naszego narodu w zwycięstwo nad nazizmem" - dodał rosyjski dyplomata.
Mówiąc o tematyce rozmów Radosława Sikorskiego z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, Niestierienko poinformował, że "stronie polskiej szczegółowo przedstawione zostanie stanowisko Rosji, dotyczące niedopuszczalności prób wciągania Gruzji i Ukrainy do NATO oraz umizgiwania się do reżimu (Micheila) Saakaszwilego, a także planów rozmieszczenia na terytorium Polski elementów systemu antyrakietowego USA".
Rzecznik MSZ Rosji zwrócił także uwagę, że Ławrow i Sikorski będą przewodniczyć posiedzeniu rosyjsko-polskiego Komitetu ds. strategii współpracy, który zbierze się po raz pierwszy od grudnia 2004 roku.
"W dyskusji aktywny udział wezmą przedstawiciele około 20 rosyjskich i polskich resortów. Szczególna uwaga poświęcona zostanie kontaktom międzyregionalnym. Na posiedzenie zaproszono reprezentantów obwodów kalingradzkiego, moskiewskiego i leningradzkiego, a także polskich województw, mających najbardziej rozbudowane więzi z regionami Rosji" - powiedział Niestierienko.
Rzecznik przekazał, że "na posiedzeniu obecni będą przedstawiciele wyższych izb parlamentów dwóch krajów, pod egidą których we wrześniu tego roku w Moskwie odbędzie się rosyjsko-polska konferencja poświęcona współpracy regionalnej".
Niestierienko zauważył, że duże znaczenie w kontekście stosunków rosyjsko-polskich Moskwa przywiązuje do problemów obwodu kaliningradzkiego. Dyplomata wymienił w tym miejscu przygotowywany projekt porozumienia międzyrządowego o wzajemnym uproszczeniu podróży mieszkańców przygranicznych terytoriów Rosji i Polski.
Niestierienko ocenił, iż "podstawowe mechanizmy dwustronnej współpracy zostały +zresetowane+". Rzecznik przypomniał tutaj o pracach rosyjsko-polskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, grupy ds. trudnych w stosunkach Rosji i Polski, a także Forum Dialogu Obywatelskiego.
Polskie i rosyjskie MSZ potwierdziły w środę, że robocza wizyta Sikorskiego w Moskwie odbędzie się w dniach 5-6 maja.
pap, keb, ND