Porozumienie wynegocjowane w sierpniu przez ekspertów obu stron zostało w czwartek potwierdzone przez komisarza UE ds. ochrony zdrowia i konsumentów Davida Byrne'a, holenderskiego ministra rolnictwa Ceesa Veermana (Holandia przewodniczy w tym półroczu UE) i jego rosyjskiego odpowiednika Aleksieja Gordiejewa.
"Rosja wprowadzi zestaw jednolitych certyfikatów weterynaryjnych, które będą stosowane przez wszystkie państwa członkowskie w eksporcie do tego kraju. Te nowe certyfikaty będą stosowane od 1 października, a dotychczasowe będą stopniowo wycofywane do końca roku" - napisała Komisja w komunikacie.
Moskwa zobowiązała się, że do końca grudnia będzie uznawać dotychczasowe certyfikaty wydawane przez poszczególne państwa Unii.
Komisja poczytuje sobie za sukces także to, że "Rosja zaakceptowała zasadę +regionalizacji+, tak aby wybuch epidemii zwierzęcej w części jednego państwa członkowskiego nie powodował zablokowania eksportu za całego kraju ani z pozostałych krajów Unii".
Moskwa nie będzie wstrzymywać importu wieprzowiny z całej UE pod pretekstem, że na Sardynii wybuchła epidemia pomoru świńskiego, ale Unia zobowiązała się, że wprowadzi "łańcuch certyfikacji przedeksportowej produktów", które - nim trafią do Rosji - przechodzą przez kilka państw członkowskich.
"Jestem zadowolony z przełomu, do którego doszło w rozmowach z Rosją. Odeszliśmy daleko do przodu w stosunku do czerwcowych zaburzeń w handlu. Droga stoi otworem dla nieprzerwanego handlu uprawnionymi i bezpiecznymi artykułami żywnościowymi z Unii do Rosji. Uratowano eksport o wartości ponad 1 mld euro rocznie" - oświadczył z tej okazji komisarz Byrne.
Minister Veerman uważa to za "znaczące osiągnięcie Holandii jako przewodniczącej UE. Doceniam to, że tak ważny partner handlowy Unii jak Rosja tak konstruktywnie z nami dyskutował i umożliwił nam zawarcie tak pozytywnego porozumienia. Cieszę się także z bardzo dobrej współpracy między państwami członkowskimi UE" - powiedział Veermen.
Komisja ocenia, że "nowe rosyjskie certyfikaty wprowadzają większą przejrzystość do tego cennego handlu. Będą zwycięzcy tam, gdzie rynki zostały otwarte czy wymogi certyfikacji stały się mniej uciążliwe. Będą także przypadki, w których władze poszczególnych państw muszą wprowadzić systemy spełniające wymogi dostępu do rynku rosyjskiego" - przyznał organ wykonawczy UE.
"Choć jednolite certyfikaty będą stosowane w eksporcie ze wszystkich krajów UE, każdy z tych krajów będzie nadal wystawiał certyfikaty weterynaryjne na eksport ze swojego terytorium" - podkreślono w komunikacie Komisji.
sg, pap