Patryk Jaki – życie prywatne
Patryk Jaki urodził się 11 maja 1985 roku w Opolu. Ojciec polityka, Ireneusz, był doradcą prezydenta i prezesem Wodociągów i Kanalizacji we wspomnianym mieście. Informacje dotyczące matki posła są dosyć ograniczone, jednak więcej wzmianek pada na temat jego młodszego brata, Radosława (ur. 1988), który został skazany za posiadanie narkotyków w maju 2022 roku. Krewny polityka jest także raperem o pseudonimie Filu-JKey.
Patryk Jaki ożenił się z Anną Kuszkiewicz w 2013 w kościele katedralnym Świętego Krzyża w Opolu. Wybranka polityka jest młodsza od swojego męża o ok. cztery lata i skończyła studia na kierunku wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka na SWPS po urodzeniu pierwszego dziecka. Pierworodny syn pary, Radosław, urodził się z zespołem Downa (w 2013). Małżeństwo ma również córkę, Aleksandrę, która pojawiła się na świecie w 2022 roku.
Patryk Jaki — wykształcenie
Patryk Jaki ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim w 2010 roku, uzyskując tytuł magistra. Polityk jest też absolwentem programu ARGO Top Public Executive, jaki odbył się w Barcelonie oraz szkolenia na Sam Houston State University w Huntsville. Co więcej, europoseł obronił doktorat na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w 2019 roku.
Patryk Jaki — praca zawodowa
Patryk Jaki pracował m.in. jako specjalista od marketingu w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu. Polityk publikował teksty w czasopiśmie „Logistyka” i należał do klubu „Gazety Polskiej” w Opolu. Poseł sprawował też funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia „Stop Korupcji” i prowadził zajęcia w pracowni polityki bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Kryminologii oraz na Uniwersytecie Opolskim.
Patryk Jaki – kariera polityczna
Patryk Jaki wstąpił do Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości już w 2003 roku, jednak trzy lata później przeszedł do Platformy Obywatelskiej. Poseł został następnie wybrany do opolskiej rady miasta z ramienia tej partii, ale wkrótce po wyborach ponownie związał się z PiS. Polityka powołano również na drugą kadencję w radzie miejskiej w 2010 roku. Co więcej, objął wówczas funkcję przewodniczącego klubu radnych PiS.
Patryk Jaki został wybrany na posła z listy PiS podczas wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Polityk wstąpił do klubu Solidarna Polska, a rok później współtworzył partię o takiej samej nazwie. Poseł startował też w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, ale otrzymał wtedy jedynie 3084 głosy, ponosząc porażkę. Patryk Jaki odniósł jednak kolejny sukces w swojej karierze w 2015, kiedy uzyskał poselską reelekcję.
Patryk Jaki w Ministerstwie Sprawiedliwości
Następny przełom nastąpił jeszcze w tym samym roku w listopadzie, kiedy polityk został wiceministrem sprawiedliwości. Patryk Jaki jako ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości objął nadzór m.in. nad Służbą Więzienną i pomagał we wdrożeniu Systemu Dozoru Elektronicznego. Wiceminister był wówczas przewodniczącym Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.
Patryk Jaki piastował również w tym samym czasie nadzór nad organizacją Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, kierował Zespołem ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego oraz stworzył nowelizację wprowadzającą zakaz odbierania dzieci rodzicom wyłącznie ze względu na złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny. Dodatkowo, w maju 2017 objął kolejne stanowisko jako przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
Wiceminister nadzorował również prace nad nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadzała karę więzienia za wypowiedzi, które przypisywałyby narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie niemieckich nazistów. Co więcej, polityk jest autorem ustawy wprowadzającej rejestr przestępców seksualnych w kraju, a także inicjatorem programu „Praca dla więźniów”, który zwiększył zatrudnienie skazanych o 50%.
Patryk Jaki jako kandydat na prezydenta Warszawy
Patryk Jaki został nominowany na kandydata partii Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na prezydenta Warszawy w kwietniu 2018 roku, jednak przegrał już w pierwszej turze z Rafałem Trzaskowskim. Ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości otrzymał wówczas 28,53 proc. głosów, a jego przeciwnik z Platformy Obywatelskiej — 56,67 proc., co sprawiło, że wiceminister znalazł się na drugim miejscu.
Patryk Jaki w Parlamencie Europejskim
Patryk Jaki podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego uzyskał prawie 260 tys. głosów, dzięki czemu znalazł się w gronie polskich europosłów w 2019. Polityk zrezygnował ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czerwcu w tym samym roku. Europoseł piastował kilka stanowisk w Parlamencie Europejskim. Patryk Jaki objął bowiem następujące funkcje:
- wiceprzewodniczący zgromadzenia Parlamentu Europejskiego i Państw Wschodu,
- sprawozdawca rozporządzenia ds. zwalczania terroryzmu na terenie UE,
- członek Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Patryk Jaki na Facebooku i Twitterze
Patryk Jaki publikuje przede wszystkim na takich portalach społecznościowych, jak Twitter oraz Facebook. Polityk wykorzystuje social media do komentowania aktualnych wydarzeń, a nie zdradzania szczegółów z życia prywatnego. Europoseł dzieli się również swoimi poglądami na różne kwestie na prowadzonych przez siebie profilach.